štvrtok, 20. februára 2020Meniny má Lívia

Stavanie mája 2019

Máj je mladý stromček, spravidla smrek, jedľa, alebo breza, so symbolickým významom na jar sa prebúdzajúcej prírody. V mnohých národoch bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari v slávnostnom sprievode za spevu obradných piesní, ospevujúcich silu prírody a pri tanci, ktorým sa prejavovala radosť z „víťazstva“ jari nad zimou. Máje sa často ozdobovali, najmä pestrými stužkami, farebnými papiermi, miestami sa tiež obliekali do ženských šiat alebo sa na ne vešali malé bábky.

Neskôr pôvodný význam májov upadol do zabudnutia, ale zvyk stavať máje existuje dodnes. Na Slovensku máje stavajú – ako okresané a ovenčené stromy – mládenci v predvečer 1. mája pred tie domy, kde býva dievka súca na vydaj, alebo ich milá. Inokedy sa stavia len jeden máj pre celú obec – väčšinou ide o celý strom, ktorý je zbavený vetiev a kôry; iba horná časť sa ponecháva s vetvami.

Tento rok nám počasie príliš neprialo, preto po postavení mája sa sprievodný kultúrny program presunul z vonkajších priestorov do kultúrneho domu.

Vystúpenia detí materskej a základnej školy, FS Briežok a Turňa, zachytené očami pána Karola Psotu, si môžete prezrieť v našej galérii:

Niekoľko ďalších fotografií z programu poskytla aj Danka Kellnerová:

…a pripojila aj video z vystúpenia FSk Briežok: