Úradná tabuľa - expirované

Beh oslobodenia obce – pozvánka + informácie + propozície

Srdečne Vás pozývame na 40. výročie založenia Behu oslobodenia obce Jedľové Kostoľany.

Tento ročník bude, okrem skvelých bežcov, patriť aj oslave zakladateľov tohto podujatia. Môžete sa tešiť na sprievodný program, stánky s jedlom a samozrejme preteky v našej krásnej prírode. A to všetko v retro štýle.

Neváhajte a pridajte sa k nám, oslávime spolu 40 rokov tohto nevšedného športového podujatia. Stretneme sa 21.4.2024 pri kultúrnom dome v Jedľových Kostoľanoch (prezentácia od 12,30 do 13,20, začiatok pretekov 13,30)


O oslobodení obce v krátkosti z histórie:

Obec bola oslobodená od Nemcov na Veľkú noc 29. a 30. marca 1945 vojskami l. rumunskej  armády generála Atanasiu. Táto bojovala v súčinnosti s 53. armádou generálporučíka I. M. Managarova, ktorá bola súčasťou II. ukrajinského frontu, ktorému velil maršal Malinovskij.

Rumuni prišli ku kostolianskemu mlynu o cca 14. hodine 29. marca. V Dedine nenarazili na odpor Nemcov. Z Dediny sa rozdelili na 2 časti. Jedna časť postupovala hore Drahami smerom do Nemčekov, kde v okolí Lopaty narazili na Nemcov, ktorí bránili prístup k Bresovu. Tu na zlomenie nemeckého odporu použili Rumuni mínomety. Po dobytí Bresovho potom postupovali smerom na Veľké Pole. Druhá časť rumunskej armády prešla do Hlbokej a popri Skýcovskom mlyne smerom na Skýcov, kde narazili na prudký odpor Nemcov, kde pod skýcovským Kruhom došlo viackrát v priebehu dňa k boju muža proti mužovi. Zúfalé výkriky ranených vojakov bolo počuť až na Borisko a Levasovskú. Ďalšia časť rumunskej armády chcela postupovať hlbokou dolinou, smerom na Veľké Pole. Pred veľkými stratami ju zachránil partizán Ondrej Jonis z Boriska, ktorý išiel za Rumunmi do Skýcovskej doliny, kde ich upozornil, že Nemci sú silno zasadení v Nitrolíne. Následne previedol Rumunov cez Mádelku na Borisko, a tak obišli nástrahu. Potom sa Rumuni stretli s odporom Nemcov na Malom Dubovom, kde na nich útočili z Farárovej hory.

Počas prechodu Rumunskej armády obcou mali rumunskí delostrelci postavené delá pod Dedinou, u Lukačov pri Gbale a na vrchu Drienovej, kde mali tri delá.

Nad Drienovú ich ťahali na koňoch. Odtiaľto aj vystrelili na veľkopolský štál Müller, ale keď Nemci neodpovedali na paľbu, delá z Drienovej stiahli. Nemci ustúpili z obce v noci z 28. marca  na 29. marca. Medzi nimi sa nachádzali aj Vlasovci. Tí ponúkali u Lukačov predať ženské skýcovské kroje, ktoré ulúpili pri vypaľovaní Skýcova.


Záznam z obecnej kroniky:

Zväzarm (Zväz pre spoluprácu s armádou) v spolupráci s ostatnými organizáciami v obci zorganizoval lyžiarsky pretek na počesť výročia oslobodenia obce.

Víťazi v kategóriách: Patrik Tomašov, Jozef Lipták, Ján Štuller
Víťazi v kategóriách: Ján Povoda, Štefan Tomašov, Jaroslav Hladký
Víťazi v kategóriách: Gabriela Dobiašová, Jana Rumanová

Propozície súťaže:

PROPOZICIE
1220-krát videné