Spoločenské podujatia

Fašiangy 2022

Po ročnej vynútenej prestávke sa k nám tento rok opäť vrátili tradície, zvuky gájd, tance, spevy a dobrá nálada, ktorá neodmysliteľne patrí k typickým fašiangom nielen v našej obci. Počas uplynulého víkendu sa konal 35. ročník medzinárodného stretnutia gajdošov a gajdošských hudieb.

Už tradične toto podujatie začínalo vo štvrtok na Malej Lehote otvorením výstavy detských prác na tému „Fašiangové tradície spod Inovca“ a výstavy „Gajdošské fašiangy fotoobjektívom Michala Cilca“. Program pokračoval v piatok na Malej aj Veľkej Lehote tradičnou fašiangovou pochôdzkou, výchovným koncertom, jarmokmi a programom s oficiálnym otvorením 35. ročníka festivalu, súťažami a workshopmi a večerným galakoncertom.

U nás v Jedľových Kostoľanoch býva najrušnejšia sobota. Zrána sa fašiangovníci vydali na pochôdzku obcou, obveseľujúc ľudí dobrou muzikou, spevom a tancom.

Pochôdzka po obci (foto Karol Psota):

Popoludní sa v Areáli zdravia konala „Gajdošská pasovačka“, čiže prijímanie nových učňov do Cechu slovenských gajdošov a skúšky tovarišov a majstrov.  Týmto si dovoľujeme pogratulovať kostolianskym gajdoškám Dominike Cigáňovej a Danke Kellnerovej, ktoré úspešne zložili skúšky a z učníc sa stali tovariškami.

O 15,00 začal pred kultúrnym domom program, v ktorom účinkovali domáci aj zahraniční hostia so svojimi vystúpeniami – FS Gymnik, Dulickí pastieri, FS Briežok a FS Turňa, Bruno Skarič a Stjepan Vječkovič z Chorvátska, Ján Karpiel z Poľska, Jaroslav Pečený a Martin Terray z Čiech, Lindsay Davidson zo Škótska, Gajdošskí trogári, Gajdošská hudba Beskýd, Spojené huky Slovenska, ĽS Bystrina a samozrejme nemohli chýbať ani naši fašiangovníci.

Fašiangový program (foto Karol Psota):

Fašiangový program (foto Patrícia Kapitánčiková):

V nedeľu sa potom konala slávnostná gajdošská svätá omša a po nej slávnostný obed v kultúrnom dome, ktorým sa tento fašiangový víkend zakončil. 

Gajdošská sv. omša a slávnostný obed (foto Karol Psota):

Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

2204-krát videné