pondelok, 20 septembra
Shadow

Mladá včelárka Vlasta Ruttkayová Debnárová

Zavrite si oči. Predstavte si horúci júlový deň. Prechádzate sa po lúke, na ktorej len ťažko spočítať to množstvo nádherných farebných kvetov. Rukou prechádzate po steblách trávy, tie vás jemne šteklia na dlani… Vtáčiky sa predbiehajú v štebotaní a na pozadí tohto orchestra počujete jemný bzukot. Sú to včielky. Včielky, ktoré neúnavne lietajú z kvetu na kvet a snažia sa nazbierať čo najviac peľu. Včely sú pre ľudstvo ohromným Božím darom a ľudia ich odjakživa chovajú. Dnes už máme veľa vyspelých moderných metód, ale my sa spolu s Vlastičkou pozrieme na krásu pôvodného včelárstva, na jeho tajomstvá a priam zázračné liečivé využitie.


titulná-foto

Priznám sa, že pod slovom „včelár“ si predstavujem nejakého deduška, s klobúkom na hlave, s fajkou v ústach, ako stojí pri úľoch. A ty si mladá 31 ročná žena a už si v tejto oblasti odborník. Povedz, ako je toto možné?

Ja som sa dostala k tomu tak, že môj pradedo mal včely hádam 60 rokov. On bol včelárom vlastne celý život. Ocino to podedil a my deti vlastne popri ňom. Vyrastali sme v tom od malička aj s bratom. Ocino ma všetkému priúča. Na takej odbornejšej úrovni sa tomu venujem približne posledné 3 roky. Začala som ešte na materskej. Rodičia majú vlastné zamestnanie a tak som sa o včely začala intenzívne starať, keď oni neboli doma. A veru, keď sa vyberiem k niekomu, kto si ma zavolá kvôli poradenstvu, sú často veľmi prekvapení, že príde taká mladá žaba.

Tu sa na chvíľu zastavím a ako matka ti musím vyjadriť svoj obdiv. Pretože starať sa o včely je určite náročné a nieto ešte popri tehotenstve a starostlivosti o dieťa.

Ďakujem, ale ja to tak ani neberiem. Včelárstvo je srdcová záležitosť. Aj keď občas to bolo náročné, hlavne v letnom období. Pamätám si, že v ôsmom mesiaci tehotenstva som ešte behala pri úľoch.

Koľko rodín včiel približne máte?

To sa nedá povedať presne, mení sa to každý rok. Niekedy mám 60, niekedy 90. To sa rôzne točí, podľa toho či sa včely roja a tak. Ale základ je mať jednu rodinku a z tej sa dá ďalej tvoriť. To sa robí tak, že si urobíš oddelok. To sú vlastne plodové plásty, ktoré nakladie matka. Tie preložíš do nového úľa. Tieto včielky si potom vytiahnu matečník, z ktorého je nová matka. Nikdy nesmú byť ale v úli matky dve. Jedna by druhú zabila. Matka potom vlastne nerobí nič, len rodí. Vieme ju odlíšiť ľahko, je väčšia ako včely a môže sa dožiť aj 5-6 rokov.

Viem, že vy sa ale nevenujete komerčnému chovu včiel. Aké včely teda vy chováte, alebo akým spôsobom?

Včelárstvo je srdcovka ako som vravela, to sa nedá robiť pre peniaze. To je vášeň. My sa snažíme chovať včely úplne na prírodno. Úle si vyrábame sami, nezatepľujeme ich polystyrénom ako iní včelári. Nepoužívame žiadne liečivo pre včely, okrem liečiva proti klieštikovi (toto ochorenie k nám bolo dovezené a tak sa včely voči nemu nevedia vôbec brániť), k úľom zásadne nechodíme so žiadnou elektronikou, ako sú napríklad aj telefóny. Voľakedajšie včelárstvo bolo, že včely mali svoj úľ v kmeni stromu. Tam vlastne včelia matka kládla vajíčka. A plásty s medom si tvorili včely samy. Máme ale tri druhy úľov. Pňové alebo figurálne, klasické hranaté, do ktorých dávame rámiky a potom máme pár úľov, ktoré sú presklené a dá sa v nich pozorovať život včiel.

Keď som videla vaše úle, tak som si povedala, že ak človek chce takéto niečo robiť, musí byť aj umelec, rezbár, maliar… Tieto úle robíte sami?

Veľa ľudí nás práve kvôli tomuto kontaktuje. Úle sú ručne  vyrezávané. Mamina ich maľuje, a ocino spolu so mnou vyrezáva. Zväčša používame motívy ako medveď, včela a hlavne svätý Ambróz, ktorý je patrónom včelárov.

figurálny-uľ-1
Figurálny úľ, sv. Ambróz, patrón včelárov

Ako je to teda s tým pôvodným úľom v strome?

Základom je, že do tohto úľa sa nedávajú rámiky. Samé včely si vytvoria plásty, ktoré majú okrúhle tvary. Matka rada kladie do obrovských oblúkov svoje vajíčka. Takýto spôsob chovu majú na Slovensku asi dvaja páni, ale tí majú čisto len tento prírodný chov. Z takýchto úľov napríklad my med nevytáčame, len ho jeme priamo z plástov. Títo páni majú na to špeciálne lisy. Včely totižto nerobia len med. Znášajú peľ a robia kašičku pre malé včielky. Najzaujímavejší je dokonalý šesťuholníkový tvar plastov. Úľ je najčistejšie miesto pre včely. Ak sa aj včela cíti chorá, radšej vyjde z úľa von a tam zahynie. Taktiež akéhokoľvek votrelca včely hneď obalia a usmrtia.

Vedia včely prežiť aj vo voľnej prírode?

Určite áno, včela prežije aj bez zateplenia úľa -50°C. Napríklad v ruskej tajge tiež chovajú včely. Ich med stojí 80 € za kilo. Tam ale cielene nechávajú včely uhynúť na zimu a na jar tam nosia nové rodiny.

Kto je najväčším nepriateľom včiel?

Tak v prírode je to sršeň, ďatle, hlodavce. Ale bohužiaľ, „mimo“ prírody je to človek.

Čo robia včielky v zime?

V zime včely spia, ale nie tak ako by sme si mysleli. Rodina je trochu menšia a všetky sú v jednom veľkom zhluku okolo matky, ktorú zahrievajú. Dokonca sa stále striedajú. Tie zo stredu idú von a tie, ktoré sú na vonkajšej strane toho zhluku, zas prechádzajú dnu. Striedajú sa, aby sa každá ohriala. Ak sa ale nejaká cíti slabá, tak sama vypadne von z úľa a uhynie. Na zimu prikrmujeme včielky  cukrovou sirupovou vodou.

A ako je to v lete? Chodíš k včelám často?

Ja by som to tak povedala, čím menej sa do nich špáraš, tým lepšie. To je ako keby ti teraz niekto cudzí prišiel do tvojho domu upratať. No tak potom by si to dávala dva týždne dokopy a hľadala, kde čo je. Aj my sme pre včely cudzí a oni najlepšie vedia čo majú robiť.

Ako chodíš vystrojená k včelám?

Na začiatku som sa bála, ale teraz už chodím len tak. V bežnom oblečení, ale na hlavu si beriem kuklu so sieťkou. Zásadne nenosíme k včelám telefóny. My ale chováme včely zakarpatské, ktoré sú veľmi pokojné, tak sa človek nemusí báť.

Asi zvláštna otázka, ale už ta poštípala včela?

Joj, samozrejme. Veľakrát. Našťastie ja to dobre znášam, ale každý sme iný. Napríklad ja som mala trochu problém po pôrode, ale rok a pol po pôrode sa to urovnalo. Poštípanie mi však už vôbec nevadí. Jeden pán z Trnavy k nám dokonca chodí vyslovene pri včielky, aby ho dopichali, pretože zistil, že mu to pomáha.

Aké boli tvoje začiatky?

Ocino ma učil, že včelárstvo neuponáhľaš. Keď si pri včelách, musíš konať pomaly, v kľude. To sa nedá robiť hrrr. Pamätám si keď som išla robiť svoj prvý úľ. Taká som bola mokrá, a dodnes neviem či bolo tak teplo, alebo tie rámiky boli také ťažké, alebo som bola taká nervózna.

Okrem toho, že vaše včielky dávajú med, využívate ich aj nejako inak?

Áno. Málokto u nás zatiaľ počul o apiterapii, ktorá bola známa už našim predkom. Máme doma špeciálny „úľ“. Je to drevená malá miestnosť, kde je umiestnený úľ bez vrchného poklopu, tam je len sieťka a nad tým je posteľ. V čase najväčšej znášky totiž včely vyžarujú silnú energiu, žiarenie. Je to prírodné liečivé žiarenie. Vie vyliečiť napríklad vysoký krvný tlak. Liečba však musí začínať postupne. Najskôr trávi pacient v tejto miestnosti len pár minút. Predstav si, že presne ten orgán, ktorý máš poškodený, ti začne v tele brnieť. Už po prvých sedeniach sú badateľné výsledky. Chodil k nám pán s boreliózou, ten sa vďaka apiterapii vyliečil. Chodia k nám ľudia z celého Slovenska. Ale to nie je jediné. My napríklad aj vodu z vodovodu kladieme vo fľašiach na úle a tá energia z včiel tú vodu od všetkého očistí.

miestnosť-na-apiterapiu
Miestnosť pre apiterapiu

To by ma zaujímalo, čo robí včelár, keď príde v nejakom veľkom obchodnom reťazci do sekcie s medom.

Moja mamina sa mi smeje, lebo vždy keď prídeme k takémuto regálu, tak len chytím do ruky pohár a prelievam. To robím vážne takmer vždy. Veď to je niekedy samá voda, to nie je dobre. Od včelára je len od včelára.

Počas nášho rozhovoru ťa teda viackrát kontaktovali ľudia ohľadom včelárstva. Je to teda tvoja zárobková činnosť?

Určite nie. Ide o to, že včelárstvo je tak, ako aj mnohé iné oblasti, ak dosiahnete už nejakú vyššiu úroveň, tak trochu tabu. Nie veľa včelárov je ochotných podeliť sa o svoje skúsenosti a vedomosti. Ja robím poradenstvo pre začínajúcich včelárov. S ocinom pre nich vyrábame úle a učíme ich nové veci. Nerobím to ale pre peniaze. Ja poradím rada každému, kto sa spýta. Mojim cieľom je, aby bolo včelárov na Slovensku čím ďalej tým viac. Nevidím za tým osobný prospech. Hocikto má u mňa dvere otvorené.

Aký je teda tvoj cieľ, čo sa týka chovu včiel? Čo by si si tak priala dosiahnuť?

Mne je veľkým vzorom môj otec. Ten, keď aj len jednu včielku nájde ležať pred úľom, tak ju chytí do rúk a hádam by jej aj umelé dýchanie dal, keby sa dalo. A ja by som bola rada, ak by aj ostatní sa tomu venovali s takou vášňou. A hlavne ma teší, že ľudia sa vracajú k starému štýlu chovu. Žiadne umelé zatepľovanie úľov napríklad. A taktiež verím, že aj môj syn sa tomu raz bude venovať.

Čo my môžeme urobiť pre to, aby sa situácia so včelami zlepšila.

Dnes je veľmi zlá situácia. Vyletí ti roj včiel na repku a nevráti sa ti ani jedna. Uhynie celý roj. Najhoršie sú postreky. Ak môžem, tak by som chcela apelovať na ľudí, aby postreky nepoužívali, alebo keby začali postrekovať neskôr večer, v noci.

Čo pre teba znamenajú tie včielky?

Je to obrovský oddych. Mala som aj ja ťažšie životné obdobie a toto mi veľmi pomohlo. Keď idete k včelám, musíte vypnúť a sústrediť sa len na ne. Je radosť, keď si preberáte tie rodinky, vidíte ako pracujú, ako sa rodia. Dokážem sa do toho úplne vžiť. To je niečo čo si odovzdávame už po generácie, to sa nedá zaplatiť ani vynahradiť. Tomu sa človek musí oddať a tie včielky vám to tisícnásobne vrátia.

1.818-krát videné

Všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov (General Data Protection Regulation čiže GDPR), účinné od 25. 5. 2018 má za cieľ chrániť práva (predovšetkým) občanov Európskej únie proti neoprávnenému nakladaniu s ich osobnými údajmi.

Nasledujúcou informáciou o ochrane vašich osobných údajov chceme prezentovať náš záväzok k zachovaniu vášho súkromia. Vyjasňujeme povahu, rozsah a účel zberu a používania vašich osobných údajov na webovej stránke www.jedlovekostolany.sk.

1. Anonymné použitie

Naše webstránky môžete navštevovať a používať bez toho, aby ste nám dávali akékoľvek osobné údaje. Pri príchode na naše webové stránky nezhromažďujeme a nepožadujeme žiadne osobné informácie. Môžete ju preto používať úplne anonymne. Osobné údaje zhromažďujeme len v prípade, že nám ich sami dobrovoľne poskytnete formou zaslania na naše mailové adresy. Údaje, ktoré spracúvame, sa použijú výhradne na účel, na ktorý ste dali súhlas, ak platná legislatíva neumožňuje inak. Budeme uchovávať vaše osobné údaje len po nevyhnutnú dobu na to, aby sa dosiahol účel služby, ktorú ste si vyžiadali, alebo účel, na ktorý ste dali svoj súhlas, ak platná legislatíva neumožňuje inak. 

2. Logfiles

Niektoré údaje sa zaznamenávajú počas používania (tzv. používané údaje). Tieto súbory denníka neposkytujú osobné údaje našich používateľov, ale iba štatistické údaje o použití stránky . Súbory denníkov sa používajú na analýzu a zlepšenie bezpečnosti  a na identifikáciu, analýzu a elimináciu útokov.

3. Cookies

Stránka www.jedlovekostolany.sk používa súbory cookies. Pri prvej návšteve našej webovej stránky vás žiadame o súhlas s používaním súborov cookies. Môžete prijať, alebo odmietnuť súbory cookies. Sú to malé textové súbory, ktoré sú ukladané do vášho počítača pri práci s prehliadačom, ktorý používate. Súbory cookies nemôžu spustiť programy ani poskytovať vírusy do počítača. Slúžia na to, aby bol pre vás internet užívateľsky prívetivý a efektívnejší. Ak chcete zakázať používanie súborov cookies, vo vašom prehliadači je možnosť zabrániť prijatiu a ukladaniu nových súborov cookies.  Väčšina webových prehliadačov automaticky prijíma cookies. Môžete zmeniť nastavenie vášho prehliadača, aby ste odmietli súbory cookies. Pokyny, ako zmeniť nastavenia prehliadača, nájdete v Pomocníkovi vášho prehliadača.  

4. Analýza webových stránok službou Google Analytics

Na našich webových stránkach používame službu Google Analytics – službu analýzy webu poskytovanú spoločnosťou Google Inc., 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA (ďalej len „Google“). Spoločnosť Google analyzuje spôsob, akým používate naše webové stránky. Informácie zhromažďované spoločnosťou Google v spojitosti s vaším používaním našich webových stránok (napr. odkazujúca adresa URL, naše webové stránky, ktoré ste navštívili, váš operačný systém, vaše rozlíšenie obrazovky) budú odoslané na server spoločnosti Google v USA, kde budú uložené a analyzované. Príslušné výsledky nám spoločnosť Google následne sprístupňuje v anonymizovanej podobe. Údaje o používaní našich stránok nebudú v rámci tohto procesu nikdy spojené s vašou celou IP adresou. Spoločnosť Google je certifikovaná v rámci programu EU-US Privacy Shield, čo zabezpečuje zachovanie primeranej úrovne ochrany údajov pri ich spracovaní spoločnosťou Google v USA.
Váš súhlas s použitím služieb webovej analýzy môžete kedykoľvek odvolať, a to buď prevzatím a inštaláciou doplnku prehliadača Google, alebo úpravou nastavenia prehliadača.
Ďalšie informácie o službe Google Analytics sú k dispozícii v týchto dokumentoch: Zmluvné podmienky programu Google AnalyticsZabezpečenie a ochrana osobných údajov v službe Google Analytics a Pravidlá ochrany osobných údajov spoločnosti Google.

5. Odkazy na iné webové stránky

Voliteľne odkazujeme na iné stránky, ktoré nie sú pridružené k nám (tretia strana). Ak kliknete na tieto odkazy, nemáme žiadny vplyv na to, aké údaje zhromažďujú a používajú poskytovatelia týchto stránok. Podrobnosti o zhromažďovaní a používaní údajov nájdete v prehláseniach o ochrane osobných údajov týchto stránok. Keďže zhromažďovanie a spracúvanie údajov tretími stranami, samozrejme, nie je pod našou kontrolou, nie sme za to zodpovední.

6. Zverejňovanie obrazových materiálov

Obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo, pričom takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby (Občiansky zákonník, § 12, ods. 3). Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy, zverejnené na tejto stránke, vyhotovujeme na základe konkludentného, teda nevýslovného súhlasu, tým, že osoba/osoby strpia realizáciu tohto záznamu. V prípade požiadavky (ústnej, písomnej, elektronickej) oprávnenej osoby na odstránenie takéhoto záznamu bude takýto záznam z webovej stránky a úložného priestoru správcu stránky bezodkladne a natrvalo odstránený.

7. Podpora používateľov

Ak nás kontaktujete e-mailom, uložíme vašu e-mailovú adresu pre potrebu odpovede a na odpoveď použijeme našu e-mailovú adresu, aby sme vám pomohli poskytnúť požadované služby podpory.

8. Prevod údajov na iné tretie strany

Neposkytujeme žiadne údaje tretím stranám.

9. Zmena politiky ochrany osobných údajov

Vyhradzujeme si právo aktualizovať toto vyhlásenie o ochrane osobných údajov. Podmienky ochrany osobných údajov sa môžu priebežne meniť. Všetky aktualizácie týchto podmienok budú zverejňované na našich webových stránkach. Každá aktualizácia nadobúda účinnosť jej zverejnením na našom webovom sídle. Odporúčame, aby ste sa na našich webových stránkach pravidelne informovali o možných zmenách týchto podmienok.

Obecný úrad Jedľové Kostoľany
kontakt: uradjk@tekov.sk
Posledná aktualizácia: 18.2.2020

Súbory cookies
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookies. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít.

Čo sú súbory cookies?
Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Ako používame súbory cookies?
Tieto webstránky používajú súbory cookies na zapamätanie si použivateľských nastavení, pre lepšie prispôsobenie reklám záujmom návštevníkov a pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok.

Ako kontrolovať súbory cookies
Súbory cookies môžete kontrolovať alebo zmazať podľa uváženia – podrobnosti si pozrite na stránke aboutcookies.org.  Môžete vymazať všetky súbory cookies uložené vo svojom počítači a väčšinu prehliadačov môžete nastaviť tak, aby ste im znemožnili ich ukladanie. V takomto prípade však pravdepodobne budete musieť pri každej návšteve webovej lokality manuálne upravovať niektoré nastavenia a niektoré služby a funkcie nebudú fungovať.

Ako odmietnuť používanie súborov cookies
Používanie súborov cookies je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookies automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení.

Vlastník informačného portálu: Obec Jedľové Kostoľany

Administrácia formy a obsahu informačného portálu: Fero Hujavý

Technický prevádzkovateľ webového sídla: WebHouse s.r.o. Trnava

CMS WordPress,  téma Viral

Preberanie a ďalšie rozširovanie textových a obrazových materiálov z tohto portálu je bez uvedenia pôvodného zdroja a pri obrazových materiáloch aj autora týchto materiálov zakázané.

Tento portál spĺňa štandardy World Wide Web konzorcia týkajúce sa prístupnosti webu aj pre znevýhodnených občanov (podľa zákona č. 275/2006 Z. z. o informačných systémoch verejnej správy) okrem nižšie uvedenej výnimky. Portál je prístupný aj po vypnutí zobrazovania obrázkov, kaskádných štýlov (CSS), Java a JavaScript sekvencií. Je definovaný v relatívnych jednotkách a jeho obsah je možné jednoducho zväčšovať a zmenšovať pomocou štandardných nástrojov webových prehliadačov.

Pri vytváraní stránok bol dodržaný zákon č. 55/2014 Výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 4. marca 2014, o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy. Výnimku zo štandardov tvoria podstránky o zverejňovaní zmlúv a faktúr, resp. iné zverejňované dokumenty, ktoré obec netvorí ani nepripomienkuje a nemá k dispozícii zdroj príslušných textov v elektronickej forme, preto zverejňuje informáciu v jedinej dostupnej forme ako naskenované texty.

V súlade so Zák. č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov upozorňujeme občanov a návštevníkov, že obec Jedľové Kostoľany je monitorovaná kamerovým systémom.