pondelok, 20 septembra
Shadow

Martin Habánek – fotograf slovenských krojov

Aj vy máte radi slovenský folklór a veríte, že naše kroje sú najkrajšie? Ak áno, tak potom máte niečo spoločné s fotografom Maťom Habánkom, ktorému slovenské kroje učarovali. Volajú ho aj Karol Plicka druhý. Jeho práca je nielen nádherná, ale aj záslužná. Vďaka jeho fotografiám sa môžete pozrieť do rôznych kútov Slovenska a vychutnať si nielen nádhernú krajinu, ale aj jej folklór.


Prezraď nám na úvod niečo o sebe.

Volám sa Martin Habánek, narodil som sa pred tridsiatimideviatimi rokmi v považskej dedinke Ladce. Moji rodičia  ma vždy učili zodpovednosti. Už ako malé deti sme mali povinnosti okolo zvierat, postarať sa o ne, aby neboli hladné, smädné a ani špinavé. Vlastne tam sa začala moja láska k prírode a zvieratám.

Keď som sa osamostatnil od rodičov, stala sa mojou vášňou príroda. Nebolo voľnej chvíle, ktorú by som nebol strávil v nej, či už ako športovec, horský cyklista, alebo len ako obyčajný turista. Rád sa delím o svoje zážitky, o ktoré nikdy nebola a ani nie je núdza na turistike, takže som si kúpil svoj prvý fotoaparát, kompakt a začal som to všetko čarovné okolo seba zachytávať aj na fotky. Nejaký čas mi tento fotoaparát stačil, ale postupne som zistil, že skutočnosť je oveľa krajšia ako to, čo bolo na fotkách a tak som začal študovať ako dosiahnuť, aby sa moje fotky aspoň priblížili realite. Tou správnou cestou bola kúpa prvej zrkadlovky. A odvtedy sa z dokumentačných turistických fotiek začala stávať fotografická vášeň. Trvá dodnes.

Čo ťa priviedlo k fotografovaniu?

Čaro okamihu. Sú skrátka momenty, ktoré sa už nikdy nezopakujú. Stal sa zo mňa lovec takýchto chvíľ. Vstať skoro ráno ešte za tmy, s tušením farebného rána, vyšliapať niekde blízko k nebu a potom so zatajeným dychom zažívať a fotiť. To milujem. Alebo pochytať všetky farby pred západom slnka. A potom si počkať na zlatú a modrú hodinku. Je to návykové.

Nadšený turista som bol, stále som a aj budem. Len s tým časom je to stále horšie a horšie, pribudla mi ďalšia vášeň, kroje,  ktorá si vyžaduje, aby som sa jej venoval naplno a tak sa turistike venujem o niečo menej ako kedysi, ale vždy rád.

Ako si sa dostal k foteniu krojov?

Prišlo to tak akosi mimochodom. V začiatkoch som fotil len prírodu, zvieratá, kvety, krajinu. Až ma raz oslovili, či by som neskúsil nafotiť zopár portrétových fotiek. Kto dokáže odfotiť kvety v ich kráse, dokáže odfotiť aj dušu človeka sa hovorí. Portréty mali dušu, páčili sa. A keďže dnes je doba sociálnych sietí, stačilo, že fotky uverejnili na svojich profiloch a ono sa to vlastne potom už rozbehlo celkom samo. Fotil som portrét za portrétom, až prišli za mnou z Bošáce, či nenafotím ich folklórnu skupinu v krojoch a v múzeu, ktoré tam majú. A bolo rozhodnuté. Zamiloval som sa do krásy ľudového odevu, do jeho rozmanitosti, ktorá je vlastne inšpirovaná prírodou. Veď kedysi ľudia žili ako jej súčasť, brali z nej a potom naspäť dávali, a tak to má byť.

Babka-3_1600x1069

Nelákalo Ťa komerčné fotenie, svadby, oslavy?

Mohol by som sa venovať len foteniu, ktoré by mi prinášalo peniaze, trebárs fotiť krajinky a predávať ich ako obrazy. Ale pre mňa sa stalo vášňou dokumentovanie bohatosti a rozmanitosti ľudovej výšivky na tradičnom ľudovom odeve. Nezarábam na takýchto fotkách, vôbec, práve naopak, musím cestovať za krojmi po celom Slovensku. Stojí to, samozrejme, nemálo financií.

Povedal som si, že kniha o krojoch Slovenska bude to, čo tu po mne zostane, preto neriešim, že na to padne časť mojej výplaty, vždy sa na tých ľudí, ktorých idem fotiť, teším. Tak ako oni na mňa. Spoločne robíme dobrú vec, lebo pôvodných krojov je stále menej a menej a o pár desaťročí už možno ani nebude možné ich nájsť. Trošku ma ale zamrzí, ak si pýtajú za fotenie peniaze odo mňa, pričom ja to vždy robím grátis, fotky im venujem, napríklad na kalendár.

Chodíš po rôznych regiónoch Slovenska, ktorý je podľa teba najkrajší?

Túto otázku dostávam často, vlastne pri každom rozhovore. Vždy odpoviem rovnako. Všade je krásne, príroda nikdy nesklame a ak sa stretnem s pozitívnymi ľuďmi, nemôže byť nikde zle. Ono to je vidno aj na fotkách. Keď sme na jednej vlnovej dĺžke, fotky majú dušu a oslovia každého, kto sa na ne pozerá hocikde na svete. Prežíva to, čo sme cítili my, zažíva príbeh s nami znovu. Radosť z okamihu podčiarknutú nádherou výšiviek a krásou človeka. A to vôbec nehovorím o modelkách vo veku „má sedemnásť a chôdzu ženy …“, pretože aj ľudia vo vyššom veku sú krásni. A v ľudovom odeve aj trojnásobne.

Zdiar-37_1600x1068

Na Slovensku si už pomerne známy, niektorí Ťa volajú Karol Plicka II, čo si o tom myslíš?

Nekonečnou studnicou poznania a inšpirácie je pre mňa fotografické majstrovstvo pána Plicku. Hovorí mi zo srdca každá jeho fotka, krajina aj ľudia v nej. Ale dnes sa už nedá fotiť tak, ako fotil on, prísť do dedinky, posedieť pred krčmou, osloviť ženičku s kravkou a požiadať ju o fotenie trebárs  pri stohu sušiaceho sa sena. V tomto to mal o čosi ľahšie ako ja. Ja musím vymyslieť príbeh, dohodnúť sa ľuďmi z konkrétnej oblasti, dohodnúť priestory, ak sa dá a pokúsiť sa ho spolu s ľuďmi zachytiť na fotku. Niekedy sa podarí a niekedy ani nie. Keď si malé dieťa postaví hlávku, že dnes sa fotiť nebude, tak sa fotiť skrátka nebude. A tak musím sem-tam vymýšľať príbeh znovu. Ale to nevadí, tak to je a tak to má byť. Treba si cvičiť tvorivosť a trpezlivosť. 

Porovnávanie s ním je pre mňa poctou a pochvalou, ale mám pred sebou ešte dlhú cestu, aby som sa jeho majstrovstvu priblížil. Pokúsim sa o to.

Nove-6_1600x1068

Kde všade si už vystavoval a publikoval svoje fotky?

Doteraz sa mi podarilo vystavovať štyrikrát, v Košeci, v Ladcoch, v Čičmanoch a v Hriňovej. Čo sa týka publikovania fotiek, tak dobrovoľne zverejňujem svoje fotky na svojom profile na sociálnej sieti a na svojej stráne Martin Habánek PhotoAdventures, nedobrovoľne ich dosť často nachádzam kade tade po internete, ale vadí mi to len vtedy, ak si ich stiahnu a ani zo slušnosti neuvedú autora, taká je dnes doba, čo spravím… A čo sa týka oficiálnej publikácie, tak som sa vždy snažil komunikovať podľa oblasti, v ktorej som práve fotil, s miestnymi týždenníkmi „My…“, kde mi uverejnili fotky a články k nim už asi desaťkrát. Posledný pekný článok o mne vyšiel v časopise Život.

Keď ideš fotiť kroje, si to Ty,  kto sa ozve, alebo sa ľudia ozývajú Tebe?

Zo začiatku, keď ma ešte nikto nepoznal, som sa ozýval ja ľuďom. Mnohí boli nedôverčiví, čo je pochopiteľné. Ak máte poklady nevyčísliteľnej hodnoty a osloví Vás cudzí človek, že ich chce spolu s Vami nafotiť a neskôr z tých fotiek vydať knihu, zaskočí Vás to. Postupom času sa ale rozchýrilo, že sa tomu naozaj venujem a nie je to len taký výstrel na slepo, Že chcem naozaj zachovať tie prenádherné klenoty, ktoré vytvorili naši predkovia, ktoré sú neopakovateľné a ktoré sa strácajú. Teraz mi už volajú ľudia sami od seba a hľadáme najvhodnejšie termíny na fotenie. Aby žiaden z regiónov Slovenska nezostal nezdokumentovaný.

Čo predchádza foteniu?

Samozrejme sa musím na fotenie dobre pripraviť. Jednak po stránke technickej, čiže pred každým fotením vyčistím a skontrolujem techniku, aby nás nič neprekvapilo pri fotení a jednak po stránke vedomostnej. Snažím sa naštudovať si z dostupných zdrojov región, do ktorého sa chystám, aby som aj ja dokázal posúdiť, či to, čo sa dostane do kníh na fotkách, je naozaj originálne a ustrojené tak, ako to vyžadovali spoločenské úzusy v danej lokalite.

Ako prebieha fotenie?

Po príchode na miesto fotenia sa musím oboznámiť s priestorom, v ktorom by sme mali fotiť. Prezriem si okolie, domčeky, kostol, zachované „rekvizity“, ktoré dotvoria atmosféru čias dávno minulých. Medzitým sa ľudia oblečú do odevov, spoločne skontrolujeme správnosť a ide sa na vec. Vtedy prichádza čas na moju tvorivosť. Vymýšľať príbehy, aby fotky neboli statické, ale aby v nich bol dej, život. Niekedy sa podarí fotka na prvý raz, ale veľakrát je to doslova boj so svetlom, ktoré sa mení, s vetrom, ktorý sa opiera do veľkej odrazovej dosky a tak sa „kradne“ svetlo, ktoré tam chcem dostať. Je to krásna práca, hoci vôbec nie ľahká, každé fotenie trvá hodiny a hodiny. Milujem ju. Najmä vtedy, keď vidím, že ľudia sú ochotní a chcú spolu so mnou niečo vytvoriť, niečo, čo bude krásne a čo tu po nás pretrvá. Ak prídu na fotenie v zlej nálade alebo nebodaj z donútenia, môžete mi veriť, že sa to na fotkách odzrkadlí.

Veľmi mi pomáhajú starostovia obcí, lokálpatrioti, členovia folklórnych súborov, neskutočne šikovní remeselníci a výrobcovia a aj zberatelia. Vďačný som aj tým, ktorí mi pomáhajú s osvetľovaním a s cestovaním, sú to za tie roky už desaťtisíce kilometrov.

Hrinova-65_1600x1038

Na jar budúceho roka plánuješ navštíviť aj našu obec a nafotiť naše kroje. Prečo si si nás vybral?

Pretože aj Vy máte prekrásne ľudové odevy a ani Váš región nemôže zostať nepovšimnutý.

Viem, že spolupracuješ aj so známymi a slávnymi ľuďmi, s kým napríklad?

Aj medzi ľuďmi, ktorých poznáme najmä z televíznej obrazovky sa nájdu milovníci folklóru a tradícií. Zopár z nich neváhalo a oslovilo ma, či by sme nenafotili niečo, na čo ľudia pri nich nie sú až takí zvyknutí. A tak sme na jar tohto roku fotili nad Hriňovou na lazoch Lukáša Latináka, ktorý je odtiaľ rodákom a kroj miluje . Rovnako aj operná speváčka Adriana Kučerová a pán Dangl.

Fotil som aj úžasne príjemnú krasokorčuliarku Oli Bestendigovu a herečku Zuzku Vačkovú. Tieto fotky najčastejšie využijú rôzne časopisy, denníky a mesačníky.

To sú také príjemné spestrenia fotení. Ale pre mňa sú hviezdy všetci, ktorých môžem fotiť .

A teraz otázka, ktorá asi zaujíma veľa ľudí: čo z toho máš? Je to Tvoja hlavná zárobková činnosť?

Nie, nie je to to, čo mi prináša peniaze a z čoho môžem zaplatiť hypotéku a mesačné výdaje. Som normálne zamestnaný a fotenie robím vo svojom voľnom čase. Zadarmo. Mojim cieľom a snom je vydať knihu o ľudových odevoch Slovenska. Vtedy budem spokojný a šťastný. Vidieť všetky tie prekrásne a dokonalé techniky, ornamenty, vzory, sukne, fertuchy, kapky, šuby, gace a ďalšie a ďalšie v knižnom podaní, to bude moje zadosťučinenie. Vtedy sa naplní moje poslanie. Takto to cítim a preto to všetko robím.

Ty o niečom snívaš?

Samozrejme. A verím, že sa mi všetky sny splnia. No dobre, keď aj nie všetky, tak aspoň veľká časť z nich. Viem, že čakáte konkrétnu odpoveď, tak teda chcem zozbierať čo najviac materiálu na knihu o kráse krojov Slovenska, kde budú fotky z miesta, príroda, architektúra starých budov a samozrejme dokonalosť ľudového odevu, farebnosť a bohatosť výšiviek a krása človeka v ňom.

Si so svojím aktuálnym životom spokojný, alebo čo by si na ňom chcel najviac zmeniť?

Nesťažujem sa, som vďačný za to, čo mám a čo môžem. Chcel by som, ak by to bolo možné, aby si ľudia jeden druhému viac priali a menej závideli. Aby sme nevyhoreli citovo.


Fotografie poskytol ich autor, Martin Habánek

1.023-krát videné

Všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov (General Data Protection Regulation čiže GDPR), účinné od 25. 5. 2018 má za cieľ chrániť práva (predovšetkým) občanov Európskej únie proti neoprávnenému nakladaniu s ich osobnými údajmi.

Nasledujúcou informáciou o ochrane vašich osobných údajov chceme prezentovať náš záväzok k zachovaniu vášho súkromia. Vyjasňujeme povahu, rozsah a účel zberu a používania vašich osobných údajov na webovej stránke www.jedlovekostolany.sk.

1. Anonymné použitie

Naše webstránky môžete navštevovať a používať bez toho, aby ste nám dávali akékoľvek osobné údaje. Pri príchode na naše webové stránky nezhromažďujeme a nepožadujeme žiadne osobné informácie. Môžete ju preto používať úplne anonymne. Osobné údaje zhromažďujeme len v prípade, že nám ich sami dobrovoľne poskytnete formou zaslania na naše mailové adresy. Údaje, ktoré spracúvame, sa použijú výhradne na účel, na ktorý ste dali súhlas, ak platná legislatíva neumožňuje inak. Budeme uchovávať vaše osobné údaje len po nevyhnutnú dobu na to, aby sa dosiahol účel služby, ktorú ste si vyžiadali, alebo účel, na ktorý ste dali svoj súhlas, ak platná legislatíva neumožňuje inak. 

2. Logfiles

Niektoré údaje sa zaznamenávajú počas používania (tzv. používané údaje). Tieto súbory denníka neposkytujú osobné údaje našich používateľov, ale iba štatistické údaje o použití stránky . Súbory denníkov sa používajú na analýzu a zlepšenie bezpečnosti  a na identifikáciu, analýzu a elimináciu útokov.

3. Cookies

Stránka www.jedlovekostolany.sk používa súbory cookies. Pri prvej návšteve našej webovej stránky vás žiadame o súhlas s používaním súborov cookies. Môžete prijať, alebo odmietnuť súbory cookies. Sú to malé textové súbory, ktoré sú ukladané do vášho počítača pri práci s prehliadačom, ktorý používate. Súbory cookies nemôžu spustiť programy ani poskytovať vírusy do počítača. Slúžia na to, aby bol pre vás internet užívateľsky prívetivý a efektívnejší. Ak chcete zakázať používanie súborov cookies, vo vašom prehliadači je možnosť zabrániť prijatiu a ukladaniu nových súborov cookies.  Väčšina webových prehliadačov automaticky prijíma cookies. Môžete zmeniť nastavenie vášho prehliadača, aby ste odmietli súbory cookies. Pokyny, ako zmeniť nastavenia prehliadača, nájdete v Pomocníkovi vášho prehliadača.  

4. Analýza webových stránok službou Google Analytics

Na našich webových stránkach používame službu Google Analytics – službu analýzy webu poskytovanú spoločnosťou Google Inc., 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA (ďalej len „Google“). Spoločnosť Google analyzuje spôsob, akým používate naše webové stránky. Informácie zhromažďované spoločnosťou Google v spojitosti s vaším používaním našich webových stránok (napr. odkazujúca adresa URL, naše webové stránky, ktoré ste navštívili, váš operačný systém, vaše rozlíšenie obrazovky) budú odoslané na server spoločnosti Google v USA, kde budú uložené a analyzované. Príslušné výsledky nám spoločnosť Google následne sprístupňuje v anonymizovanej podobe. Údaje o používaní našich stránok nebudú v rámci tohto procesu nikdy spojené s vašou celou IP adresou. Spoločnosť Google je certifikovaná v rámci programu EU-US Privacy Shield, čo zabezpečuje zachovanie primeranej úrovne ochrany údajov pri ich spracovaní spoločnosťou Google v USA.
Váš súhlas s použitím služieb webovej analýzy môžete kedykoľvek odvolať, a to buď prevzatím a inštaláciou doplnku prehliadača Google, alebo úpravou nastavenia prehliadača.
Ďalšie informácie o službe Google Analytics sú k dispozícii v týchto dokumentoch: Zmluvné podmienky programu Google AnalyticsZabezpečenie a ochrana osobných údajov v službe Google Analytics a Pravidlá ochrany osobných údajov spoločnosti Google.

5. Odkazy na iné webové stránky

Voliteľne odkazujeme na iné stránky, ktoré nie sú pridružené k nám (tretia strana). Ak kliknete na tieto odkazy, nemáme žiadny vplyv na to, aké údaje zhromažďujú a používajú poskytovatelia týchto stránok. Podrobnosti o zhromažďovaní a používaní údajov nájdete v prehláseniach o ochrane osobných údajov týchto stránok. Keďže zhromažďovanie a spracúvanie údajov tretími stranami, samozrejme, nie je pod našou kontrolou, nie sme za to zodpovední.

6. Zverejňovanie obrazových materiálov

Obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo, pričom takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby (Občiansky zákonník, § 12, ods. 3). Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy, zverejnené na tejto stránke, vyhotovujeme na základe konkludentného, teda nevýslovného súhlasu, tým, že osoba/osoby strpia realizáciu tohto záznamu. V prípade požiadavky (ústnej, písomnej, elektronickej) oprávnenej osoby na odstránenie takéhoto záznamu bude takýto záznam z webovej stránky a úložného priestoru správcu stránky bezodkladne a natrvalo odstránený.

7. Podpora používateľov

Ak nás kontaktujete e-mailom, uložíme vašu e-mailovú adresu pre potrebu odpovede a na odpoveď použijeme našu e-mailovú adresu, aby sme vám pomohli poskytnúť požadované služby podpory.

8. Prevod údajov na iné tretie strany

Neposkytujeme žiadne údaje tretím stranám.

9. Zmena politiky ochrany osobných údajov

Vyhradzujeme si právo aktualizovať toto vyhlásenie o ochrane osobných údajov. Podmienky ochrany osobných údajov sa môžu priebežne meniť. Všetky aktualizácie týchto podmienok budú zverejňované na našich webových stránkach. Každá aktualizácia nadobúda účinnosť jej zverejnením na našom webovom sídle. Odporúčame, aby ste sa na našich webových stránkach pravidelne informovali o možných zmenách týchto podmienok.

Obecný úrad Jedľové Kostoľany
kontakt: uradjk@tekov.sk
Posledná aktualizácia: 18.2.2020

Súbory cookies
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookies. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít.

Čo sú súbory cookies?
Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Ako používame súbory cookies?
Tieto webstránky používajú súbory cookies na zapamätanie si použivateľských nastavení, pre lepšie prispôsobenie reklám záujmom návštevníkov a pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok.

Ako kontrolovať súbory cookies
Súbory cookies môžete kontrolovať alebo zmazať podľa uváženia – podrobnosti si pozrite na stránke aboutcookies.org.  Môžete vymazať všetky súbory cookies uložené vo svojom počítači a väčšinu prehliadačov môžete nastaviť tak, aby ste im znemožnili ich ukladanie. V takomto prípade však pravdepodobne budete musieť pri každej návšteve webovej lokality manuálne upravovať niektoré nastavenia a niektoré služby a funkcie nebudú fungovať.

Ako odmietnuť používanie súborov cookies
Používanie súborov cookies je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookies automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení.

Vlastník informačného portálu: Obec Jedľové Kostoľany

Administrácia formy a obsahu informačného portálu: Fero Hujavý

Technický prevádzkovateľ webového sídla: WebHouse s.r.o. Trnava

CMS WordPress,  téma Viral

Preberanie a ďalšie rozširovanie textových a obrazových materiálov z tohto portálu je bez uvedenia pôvodného zdroja a pri obrazových materiáloch aj autora týchto materiálov zakázané.

Tento portál spĺňa štandardy World Wide Web konzorcia týkajúce sa prístupnosti webu aj pre znevýhodnených občanov (podľa zákona č. 275/2006 Z. z. o informačných systémoch verejnej správy) okrem nižšie uvedenej výnimky. Portál je prístupný aj po vypnutí zobrazovania obrázkov, kaskádných štýlov (CSS), Java a JavaScript sekvencií. Je definovaný v relatívnych jednotkách a jeho obsah je možné jednoducho zväčšovať a zmenšovať pomocou štandardných nástrojov webových prehliadačov.

Pri vytváraní stránok bol dodržaný zákon č. 55/2014 Výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 4. marca 2014, o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy. Výnimku zo štandardov tvoria podstránky o zverejňovaní zmlúv a faktúr, resp. iné zverejňované dokumenty, ktoré obec netvorí ani nepripomienkuje a nemá k dispozícii zdroj príslušných textov v elektronickej forme, preto zverejňuje informáciu v jedinej dostupnej forme ako naskenované texty.

V súlade so Zák. č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov upozorňujeme občanov a návštevníkov, že obec Jedľové Kostoľany je monitorovaná kamerovým systémom.