Príroda a turistika

Bylinky ako ich nepoznáte II.

Už je to tu! Vyjdete von na dvor, či do záhrady a už rozvoniava baza. Na stromoch sú už drobné plody ovocia a na lúke to žije ako v nejakom veľkomeste. Ak ste si stihli nazbierať prvé jarné bylinky a nasušiť ich, máme pre vás ďalšie bylinkové tipy a zaujímavosti. A ak vo vašej záhrade, či fóliovníku už vzišiel šalát, pozor, aby to nebol ten jedovatý. Ten vraj kedysi čarodejnice využívali do svojich „mrcha mastí“. 


Šalvia lekárska a šalvia lúčna

%C5%A0alvia-lek%C3%A1rska_816x1200 Bylinky ako ich nepoznáte II.

%C5%A1alvia-l%C3%BA%C4%8Dna-2_1600x1063 Bylinky ako ich nepoznáte II.

Šalvia lekárska rastie na slnečných lúkach. U nás jej sestra – šalvia lúčna – krásne sfarbuje celé veľké trávnaté plochy, ako fialový koberec. Rastlinka má príjemnú, silne korenistú vôňu, ktorá pôsobí upokojujúco. Zbierajú sa kvety, ale aj listy, ktoré je možné využiť čerstvé priamo v kuchyni. V staroveku považovali šalviu za najsvätejšiu rastlinu.

Čaj zo šalvie isto pomôže, keď vás v zime trápia priedušky a kašeľ. Pomáha tiež pri žalúdočných ťažkostiach. Ako korenie je vhodná do omáčok a k bravčovému či teľaciemu mäsu. Ale pozor! Môžete si ju ľahko pomýliť so šalviou lúčnou, ktorá nemá také blahodárne účinky.

Ak ste svojej kamarátke zverili nejaké tajomstvo, ponúknite jej čaj zo šalvie. To vraj zaručí jej mlčanlivosť. Alebo vás počas búrky môže spolu v kombinácii s palinou, harmančekom a inými ochrániť od bleskov.


Ďatelina lúčna

%C4%8Eatelina-l%C3%BA%C4%8Dna_1600x1063 Bylinky ako ich nepoznáte II.

Nápadný ružový kvietok ďateliny všetci poznáme. Dokonca ju občas považujeme za burinu, alebo celkom obyčajný kvet. Konzumácia ďateliny podporuje imunitu a spomaľuje starnutie. Používa sa aj čerstvá na dezinfekciu rán a povrchových zranení. Vynikajúca je tiež na udržanie hormonálnej rovnováhy u žien. Ďatelinové kvietky môžete použiť na výzdobu koláčov, či torty. Pokojne ju pridajte do šalátov, budú krásne farebné.

A ak položíte sedem zrniek pšenice na štvorlístok ďateliny, zjavia sa vám vraj víly a škriatkovia.


Baza čierna

kvet-bazy-%C4%8Diernej_1600x1063 Bylinky ako ich nepoznáte II.

Baza je opäť jedna z najužitočnejších rastlín. Okrem toho, že sa z jej dreva vyrábajú fujary a píšťalky, je jasným poslom leta. Azda každý z nás si vie predstaviť jej krásne bohaté biele kvety a nezameniteľnú vôňu. Väčšina z nás si na jar ako prvé spraví bazový sirup. Na internete nájdete určite veľa receptov. Je liekom na choroby z prechladnutia, stimuluje potenie a uľahčuje vykašliavanie. Jej účinky zvýšite, ak do čaju pridáte lipu a materinu dúšku. Pozor však na konzumáciu plodov. Vo väčšom množstve sú jedovaté. Ale zas také bazové vínko! To je niečo. Ešte ste nechutnali? Určite odporúčam.

Baza bola samozrejme aj súčasťou rôznych „bosoráckych“ rituálov. Ak slobodný muž spoločne so slobodnou ženou vhodia bazové kvety do krčahu s pivom a spoločne ho vypijú, do roka sa vezmú. Traduje sa tiež, že počas svätojánskej noci vraj pod kríkom bazy možno zazrieť samotnú kráľovnú víl, ako si to šinie v parádnom kočiari s celou svojou družinou okolo. No pod bazou sa dajú v spánku zažiť neuveriteľné stretnutia so škriatkami a vílami kedykoľvek.


Lastovičník väčší

Lastovi%C4%8Dn%C3%ADk-v%C3%A4%C4%8D%C5%A1%C3%AD_1600x1063 Bylinky ako ich nepoznáte II.

Túto rastlinku môžeme nájsť na okrajoch lipových sadov, na okrajoch lúk ale aj pri múroch domov. Túto bylinu som si vybrala preto, lebo veľa ľudí pozná jej liečivý účinok, avšak už menej ľudí vie, že je v skutočnosti veľmi nebezpečná. Obsahuje látku podobnú účinkom morfia. Táto rastlina je pri vnútornom užití veľmi jedovatá. Má však aj svoje využite. Ak ju odlomíte, zo stonky vytečie žltá šťava, ktorá sa natiera na bradavice. Pozor, práve táto je tak toxická, že sa nemôže využívať na nič iné. Určite nie na potieranie znamienok, kožných škvŕn, či očí! Deti často láka žltá farba tekutiny a preto ich treba upozorniť, aby sa tejto rastlinke vyhli.

Ak však máte niečo na rováši, lastovičník Vás ochráni pred nespravodlivým uväznením.


Pastierska kapsička

Pastierska-kapsi%C4%8Dka_1600x1063 Bylinky ako ich nepoznáte II.

Nenápadná rastlinka s drobným bielym kvietkom a srdiečkovými výhonkami na stonke. Naši predkovia ju využívali pri hojení rán. Je vynikajúca pri nadmernom menštruačnom krvácaní, či popôrodných ťažkostiach. Pomáha taktiež zmierniť bolesť hlavy. Je treba spomenúť že nie je vhodná na dlhodobé užívanie. Pri veľkom príjme výťažkov z rastliny hrozí otrava.


Ako môžeme opäť vidieť, príroda je proste geniálna. Ponúka nám rastlinky, ktoré nám môžu pomôcť, ale aj ublížiť. Myslím si, že nič nepotvrdzuje staré dobré „všetko s mierou“ tak dokonale, ako príroda sama.

Zdroje:
Denisa Fulmeková: Magická sila bylín
Maria Trebenová: Liečivé rastliny z Božej záhrady
Foto: Danka Kellnerová

1661-krát videné