Spoločenské podujatia

Fašiangy 2023

Už sa fašang kráti, už sa nenavráti

Fašiangové obdobie, trvajúce od sviatku Troch kráľov, nám ubehlo ako voda a posledný víkend pred Popolcovou stredou patril – tak ako po iné roky – veselosti, tancu a muzike, dobrému jedlu a pitiu. Naše fašiangy sú ešte o kúsok výnimočnejšie, keďže naša obec je už 36 rokov súčasťou vcelku ojedinelého festivalu s medzinárodnou účasťou „Gajdošské fašiangy“, ktorý sa koná na Malej Lehote, Veľkej Lehote a u nás v Jedľových Kostoľanoch a na ktorom je prezentovaná virtuozita gajdošov a gajdošských muzík, folklórnych skupín a súborov zameraných na fašiangové zvyky. Gajdošská kultúra je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO, aj preto máme byť právom na čo hrdí.

Fašiangy Turíce Veľká noc príde, kto nemá kožucha zima mu bude

Tento víkend sme veru nepotrebovali kožuchy, ale skôr dáždniky. No i napriek tomu bola víkendová nálada výborná a fašiangový sprievod stihol obísť veľkú časť dediny, kde domácim zahrali a zaspievali a povykrúcali gazdiné a aj dievky.

Pred hlavným večerným programom sa návštevníci schádzali pred kultúrnym domom, kde sa mohli pohostiť na fašiangových zabíjačkových špecialitách, poobzerať jarmočné stánky, vypočuť si muzicírovanie niektorých súborov a prípadne navštíviť Izbu ľudových tradícií, kde bol prítomný profesionálny fotograf a robil záujemcom fotografie s prvkami starej ľudovej kultúry.

V hlavnom večernom programe, ktorý uvádzali Laura Pečínková a majster cechu Jaro Chalupka, vystúpili okrem našich najmenších škôlkárov a školákov z MŠ a ZŠ samozrejme naši fašiangovníci, cechmajster Rastislav Šimkovič, gajdoš Andrej Babiar, domáca FSk Briežok, muzikanti z Polhorskej muziky, z Maďarska Cafrang Dudazenekar, z Českej republiky Dudáci Tryhuci a ľudová hudba Jána Huňařa, z Poľska Stanislaw Kubasiak so svojimi muzikantami, ďalej stredoveká gajdošská hudba v podaní Pánov času, nechýbala samozrejme ani ĽH Bystrina. Po hlavnom programe vyhrávali do tanca do skorých ranných hodín Zoborskí beťári.

Záznam z večerného programu (autor LKstudio):

Fašiangový víkend končí tradične gajdošskou sv. omšou za nositeľov tradícií a slávnostným obedom.

Veľké poďakovanie za spracovanie obrazového materiálu patrí pánovi Karolovi Psotovi.

Na záver ešte krátky šot o našich fašiangoch z RTVS:

https://www.facebook.com/100008668848290/videos/903876534235499/

3879-krát videné