streda, 29. januára 2020Meniny má Gašpar

Kolízie so zverou

V poslednom  období sa na našich cestách  zvyšuje počet nebezpečných stretnutí vozidiel s voľne žijúcou zverou, čo spôsobuje dočasné alebo trvalé poškodenie zdravia ako aj  nemalé škody na vozidlách a na zveri samotnej. Mnohí sa na nás obraciate s otázkou čo robiť v prípade, ak ste účastníkom takejto kolízie a preto sme sa rozhodli pomôcť aspoň základnými informáciami.  Určite všetci viete, že zver má svoje pravidelné migračné trasy  – preto ako prvú a zásadnú radu odporúčame v kritických úsekoch znížiť rýchlosť a jazdiť maximálne opatrne a najmä pozorne a sústredene.

Kde všade zvýšiť pozornosť

Zvýšená pozornosť je odporúčaná na úsekoch vyznačených výstražnými dopravnými značkami A 17 – zvieratá a A 18 – zver. Sú to výstražné trojuholníkové značky so zvieraťom uprostred. Zver sa často vyskytuje na cestách vedúcich cez súvislé lesné porasty, úsekoch medzi lesnými porastmi a poľami a tiež okolo vodných tokov. Zviera sa správa inštinktívne. To znamená, že ak je oslepené reflektormi, väčšinou zostane stáť na mieste. Nie je však vylúčené, že sa vráti späť na rovnakú stranu za vozovku alebo sa pokúsi prejsť cez cestu. Preto je dôležité nepanikáriť. Ak to povaha vozovky umožňuje, je vhodné začať konštantne brzdiť a snažiť sa vyhnúť zrážke a prejsť popri zvierati čo možno najnižšou rýchlosťou. Nie vždy sa to však dá. Najmä v prípade klzkej, zamrznutej, alebo zasneženej vozovky brzdenie a vyhýbací manéver môžu spôsobiť viac škody ako osohu, preto je niekedy lepším riešením radšej akceptovať škodu na vozidle, ako riskovať šmyk a následnú nehodu, ktorá môže mať vážne následky pre vodiča a posádku. Zastavte a pokračujte až keď si budete istý, že je zviera preč.

 Zrazili ste zviera na ceste? Čo s tým.  Poradíme Vám ako postupovať

Najčastejšie môžete na našich cestách naraziť na zver srnčiu, jeleniu, danieliu či diviačiu. Za žiadnych okolností si toto zviera neberte domov. Považuje sa to za pytliactvo a to sa podľa zákona môže pre vás skončiť aj odňatím slobody na dva roky. S telom zvieraťa tiež za žiadnych okolností nemanipulujte.  V každom prípade bezodkladne zavolajte na políciu, to znamená na telefónne číslo 158 či 112. Nemusíte sa báť pokuty, po takomto oznámení sa takáto zrážka považuje za škodovú udalosť. Problém môže nastať v prípade, ak ste preukázateľne porušili dopravný predpis – teda ak ste napríklad išli úsekom rýchlejšie, než je povolené.

Čo robiť, keď prídu policajti?

Pred príchodom policajnej hliadky sa nezabudnite pripraviť – zapnite výstražné svetlá, oblečte všetkým spolucestujúcim reflexné vesty, umiestnite výstražný trojuholník do dostatočnej vzdialenosti a najmä zachovajte pokoj. Ak auto stojí na ceste, nezostávajte v ňom, ale zídite mimo cesty – kvôli vlastnej bezpečnosti. Ak tvorí zviera prekážku ostatným vozidlám pri obchádzaní, umiestnite výstražný trojuholník radšej do dostatočnej vzdialenosti voči zvieraťu, aby vodiči stihli adekvátne zareagovať. Policajti po príchode spíšu zápisnicu a kontaktujú príslušníkov poľovníckeho združenia (môžete ich kontaktovať aj vy). Následne za pomoci poľovníkov, prípadne aj bez,  odstránia telo zvieraťa z cestnej premávky.

Kto zaplatí škodu na aute?

Ak máte uzatvorené havarijné poistenie, máte viac-menej vyhraté. Drvivú väčšinu škôd na aute vám preplatí poisťovňa. K vydokladovaniu poistnej udalosti budete potrebovať aj dokumentáciu od príslušníkov policajnej hliadky, ktorá sa dostavila na miesto poistnej udalosti.

Kto zaplatí škodu poľovníkom či majiteľovi zvieraťa?

Aj poľovnícke združenie či iný majiteľ zvieraťa si môže nárokovať na náhradu škody, ktorú ste mu zrážkou zvieraťa spôsobili. Najmä ak sa jedná o dobytok. V takomto prípade bude škoda hradená z vášho povinného zmluvného poistenia. Ďalší faktor, ktorý treba zobrať do úvahy pri výbere povinného zmluvného poistenia. V prípade, že zrazíte psa, posudzuje sa prípad inak. Ak sa totiž voľne pohybuje po vozovke, je zaň zodpovedný jeho majiteľ, ktorý ho nezabezpečil dostatočne. V každom prípade však kontaktujte políciu, aj keď nedošlo ku škode na vozidle.

V prípade,  že budete potrebovať našu pomoc, neváhajte  za týmto účelom kontaktovať ktoréhokoľvek člena nášho poľovného združenia Čelár.

Želáme veľa šťastných kilometrov bez nehody.

Členovia poľovníckeho združenia Čelár