Príroda a turistika

Bylinky ako ich nepoznáte I.

Vedeli ste, že ak si naberiete trochu zeme, na ktorú došliapla noha milovanej osoby a zasadíte do nej nechtík, tak v dotyčnej osobe vzplanie láska k Vám? Alebo skúste nazbierať na svätojánsku noc výtrusy z paprade a priložte ich k svojim peniazom. Budete z nich potom môcť stále brať, ale peňazí ubúdať nebude.

Nuž, všeličomu verili naši predkovia. Bylinky a ich liečivá, či magická sila sa využívajú od nepamäti. V minulosti slúžili okrem veštíc hlavne mastičkárom, ránhojičom a pôrodným babiciam. Častokrát boli toto jediní ľudia, ktorí vám vedeli s vaším neduhom pomôcť. Bylinky sa využívajú doteraz, a keďže už nám naplno prepukla jar, prinášam vám pár tipov na ich využitie.


Podbeľ liečivý

usu%C5%A1en%C3%A9-kvety-podbe%C4%BEu_1600x1063 Bylinky ako ich nepoznáte I.

Nájdeme ho na jar ako jeden z prvých zlatožltých kvietkov na ílovitých podkladoch, na štrkoviskách či pri cestách. Musím sa priznať, že táto bylinka je asi moja najobľúbenejšia. Keď som žila v Nórsku a ochorela som na zápal priedušiek, „zachránil“ ma čaj zo sušených kvetov. Je vynikajúci na liečbu kašľa a pľúcnych chorôb.

A ak sa chcete aj s partnerom zbaviť žiarlivosti, ponurosti vo vzťahu alebo si rozjasniť dušu, vraj tiež pomôže podbeľ. Môžem potvrdiť, že keď som konečne prestala kašľať ako starý hrniec, veru sa mi rozjasnila duša.


Pŕhľava dvojdomá, žihľava

%C5%BDih%C4%BEava_1600x1063 Bylinky ako ich nepoznáte I.
Pre mnohých je táto bylina len burina a zaberá často veľké časti záhrad. Liečivé sú listy, stonky, kvety aj korene. Žihľava je často podceňovaná liečivá bylina. Žihľava nielenže prečisťuje krv, ale zlepšuje aj jej tvorbu. Vynikajúca je na jarný detox. Hrsť listov žihľavy zalejeme horúcou vodou a necháme pár minút lúhovať. Čaj je výnimočne osviežujúci, ak doň pridáte citrón. Žihľavový odvar je taktiež vynikajúci na vlasové zábaly.

A ešte malé varovanie od našich predkov: vraj kde rastie žihľava, tam žijú aj škriatkovia.


Prvosienka jarná

Prvosienka-jarn%C3%A1-na-l%C3%BAke_1600x1063 Bylinky ako ich nepoznáte I.
Patrí medzi prvých poslov jari. Prvosienkam sa dobre darí aj v lesoch, v sadoch pod ovocnými stromami a hlavne na lúkach. Na jej biedny výskyt majú vplyv umelé hnojivá. Prvosienka sa používa na liečbu ťažkostí so srdcom. Má protizápalové účinky, zmierňuje bolesť a dá sa ňou bojovať proti nespavosti.

Nuž a keď pôjdete okolo Žitavy a budete mať so sebou prvosienku, dokáže vás vraj spojiť s vodnými vílami.


Pľúcnik lekársky

Farebn%C3%A9-kvety-P%C4%BE%C3%BAcnika-lek%C3%A1rskeho_1600x1063 Bylinky ako ich nepoznáte I.

su%C5%A1en%C3%BD-p%C4%BE%C3%BAcnik-lek%C3%A1rsky_1600x1063 Bylinky ako ich nepoznáte I.

Kvitne od marca do mája a zaujímavé je, že jeho kvietky kvitnú rôznymi farbami na jednej stonke. Rastie na tienistých miestach. Pomáha najmä starším ľuďom prekonávať pľúcne ochorenia. Vynikajúco pôsobí proti kašľu a dokonca proti astme. Má priaznivý účinok na nečinnosť žliaz s vnútornou sekréciou a priaznivo pôsobí na zrážanlivosť krvi. Tiež patrí medzi bylinky, ktorých zásobu mám vždy doma.


Púpava lekárska

Kvety-p%C3%BApavy_1600x1063 Bylinky ako ich nepoznáte I.

Kto by nepoznal púpavu? Je osožná a krásna nielen na fotkách. Púpavu rada využívam čerstvú do šalátov. Jej jemné žlté lupienky jarné šaláty priam rozžiaria. Alebo nimi môžete ozdobiť zákusky, či nasypať do hrnca pri varení ryže. Hostia si to určite všimnú a budú tou farebnosťou nadšení. A ak vám nevadí jemne horkastá chuť, pokrájajte do šalátu aj jej listy, alebo horkosť zjemnite pár kvapkami citrónu.

Púpava výrazne pomáha pri dne a reumatizme, nakoľko pôsobí na krv čistiacimi účinkami. Reguluje a urýchľuje trávenie. Pomáha pri liečbe cukrovky a znižuje krvný tlak a zlepšuje činnosť srdca a mnohé iné.

Hovorí sa, že keď fúkneme do semien odkvitnutej púpavy, počet ktorý na nej ostal, rovná sa rokom života, ktoré nám ostávajú. Takže dobrá rada na záver: už sa viac nepretekajte so svojimi priateľmi, kto má silnejšie pľúca a sfúkne viac semienok.


Ako rada často pripomínam, máme to požehnanie žiť uprostred krásnej prírody, ktorá nám sama núka mnohé spôsoby na liečbu chorôb nielen nášho tela. Veď pri pohľade na zapadajúce slnko, na ligotajúce sa púpavy, či poletujúce lupienky bielych kvetov hrušky pookreje isto aj naša duša. A na chvíľu je všetko priam magicky nádherné. Chráňme si toto naše krásne miesto, zveľaďujme ho a učme to aj naše deti.

Zdroje:
Denisa Fulmeková: Magická sila bylín
Maria Trebenová: Liečivé rastliny z Božej záhrady
Foto: Danka Kellnerová

1340-krát videné