Rádioamatéri celého sveta sú organizovaní v národných rádioamatérskych združeniach, na svete sú ich zhruba 3-4 milióny, na Slovensku je ich evidovaných takmer 1600, v Čechách približne 3x toľko. Činnosť rádioamatérov je športovo technická, spočíva v nadväzovaní spojení s rádioamatérskym svetom rôznymi druhmi prevádzky, tá môže byť fónická, telegrafná a v poslednej dobe digitálna. Klasické druhy prevádzky je tá telegrafia a fónia. Aby sa záujemca o túto činnosť mohol legálne dostať k rádioamatérskemu vysielaniu, musí absolvovať príslušné skúšky pred skúšobnou komisiou, ktoré spočívajú v znalostiach rádiotechniky, prevádzky, povoľovacích predpisov a znalostí zo zemepisu. Po vykonaní skúšky môže absolvent požiadať o povolenie k rádioamatérskej činnosti a o pridelenie rádioamatérskej značky, ktorá je jedinečná, nikto iný ju používať nesmie. S pridelením značky sa prideľuje aj operátorská trieda, ktorá sa po dosiahnutí určitých počtov spojení zvyšuje, tak isto aj povolený výkon vysielača. Rádioamatéri majú možnosť pracovať na viacerých pásmach a to na krátkovlnných, od 1,8 po 28 MHz, alebo na veľmi krátkych, od 144 MHz a vyššie, až po GHz. Činnosť rádioamatérov spočíva v nadväzovaní bežných spojení, kde sa dáva report o počuteľnosti, meno, miesto vysielania, údaje o vysielacom zariadení a anténe, počasie a podobne. Takéto spojenie je časovo neobmedzené, záleží na operátorských schopnostiach, znalosti telegrafie, alebo na rečových znalostiach. Bežne používaným jazykom pri fónickom spojení so zahraničnými stanicami je anglický jazyk, pokiaľ ovládate jazyk protistanice, je to vítané. Ďalšou možnosťou je účasť v rôznych pretekoch a súťažiach národných, medzinárodných i svetových. Vzdialenosti, ktoré sa pri spojeniach môžu dosiahnuť záležia od viacerých faktorov. Je to použité pásmo – frekvencia, denná či nočná doba, počasie, ročná doba, činnosť a vplyv slnka na ionizáciu vrstvy, od ktorej je možné urobiť spojenie odrazom po celom svete. K rádioamatérskej činnosti je potrebné zariadenie, čo je v podstate prijímač a vysielač v jednej skrinke, hovorí sa tomu transceiver, vysielač má spravidla 100w výkon, palubné napájacie napätie 13,8V. A samozrejme anténa, ktorá slúži na vyžiarenie vysokofrekvenčného výkonu vysielača pri vysielaní a na zachytenie signálu protistanice pri príjme. Antény môžu byť jednoduché, ale aj výkonné smerové, spravidla otočné. Rádioamatér je povinný pri svojej činnosti dodržiavať podmienky slušného správania, takzvaný hamspirit. Príbuznými rádioamatérov sú takzvaní CB-čkári, pracujúci v pásme 27MHz, prevažne FM moduláciou, majú obmedzený výkon vysielača, k svojej činnosti nemusia ísť ku skúškam. Toľko veľmi stručne o rádioamatéroch.
Po presťahovaní sa zo Zlatých Moraviec do Jedľových Kostolian Karol vo svojej rádioamatérskej činnosti naďalej pokračoval, vybudoval si tu slušný anténny systém, ktorý mu umožňoval robiť ďalšie množstvá spojení. Ako bolo už spomínané, pri spojení sa zvykne udávať miesto odkiaľ vysielame, takže Jedľové Kostoľany boli a aj sú denne v éteri, množstvo rádioamatérov o našej dedinke vie, sú informovaní o dianí v obci, o všetkých zvyklostiach, ba dokonca aj o tom či rastú hríby. Pri pretekoch na takéto detaily nie je čas, ale napr. pri ranných krúžkoch v pásme 80m je tu veľká možnosť a priestor.
Svoju pretekársku činnosť už obmedzil, ale na rádioamatérskych pásmach sa objavuje denne. Roky organizoval v penzióne Drozdovo stretnutia rádioamatérov, bolo ich doteraz 20, pričom tam chodievalo na jedno stretnutie 150-300 účastníkov, nielen domácich ale aj zahraničných.