Športové akcie Zaujímavosti

Jedľové Kostoľany v éteri

Určite ste už počuli o rádioamatéroch. Možno o ich činnosti máte určité vedomosti, či už dostatočné, alebo len okrajové a možno vôbec žiadne. Na úvod teda niekoľko stručných informácií.
 
Rádioamatéri celého sveta sú organizovaní v národných rádioamatérskych združeniach, na svete sú ich zhruba 3-4 milióny, na Slovensku je ich evidovaných takmer 1600, v Čechách približne 3x toľko. Činnosť rádioamatérov je športovo technická, spočíva v nadväzovaní spojení s rádioamatérskym svetom rôznymi druhmi prevádzky, tá môže byť fónická, telegrafná a v poslednej dobe digitálna. Klasické druhy prevádzky je tá telegrafia a fónia. Aby sa záujemca o túto činnosť mohol legálne dostať k rádioamatérskemu vysielaniu, musí absolvovať príslušné skúšky pred skúšobnou komisiou, ktoré spočívajú v znalostiach rádiotechniky, prevádzky, povoľovacích predpisov a znalostí zo zemepisu. Po vykonaní skúšky môže absolvent požiadať o povolenie k rádioamatérskej činnosti a o pridelenie rádioamatérskej značky, ktorá je jedinečná, nikto iný ju používať nesmie. S pridelením značky sa prideľuje aj operátorská trieda, ktorá sa po dosiahnutí určitých počtov spojení zvyšuje, tak isto aj povolený výkon vysielača. Rádioamatéri majú možnosť pracovať na viacerých pásmach a to na krátkovlnných, od 1,8 po 28 MHz, alebo na veľmi krátkych, od 144 MHz a vyššie, až po GHz. Činnosť rádioamatérov spočíva v nadväzovaní bežných spojení, kde sa dáva report o počuteľnosti, meno, miesto vysielania, údaje o vysielacom zariadení a anténe, počasie a podobne. Takéto spojenie je časovo neobmedzené, záleží na operátorských schopnostiach, znalosti telegrafie, alebo na rečových znalostiach. Bežne používaným jazykom pri fónickom spojení so zahraničnými stanicami je anglický jazyk, pokiaľ ovládate jazyk protistanice, je to vítané. Ďalšou možnosťou je účasť v rôznych pretekoch a súťažiach národných, medzinárodných i svetových. Vzdialenosti, ktoré sa pri spojeniach môžu dosiahnuť záležia od viacerých faktorov. Je to použité pásmo – frekvencia, denná či nočná doba, počasie, ročná doba, činnosť a vplyv slnka na ionizáciu vrstvy, od ktorej je možné urobiť spojenie odrazom po celom svete. K rádioamatérskej činnosti je potrebné zariadenie, čo je v podstate prijímač a vysielač v jednej skrinke, hovorí sa tomu transceiver, vysielač má spravidla 100w výkon, palubné napájacie napätie 13,8V. A samozrejme anténa, ktorá slúži na vyžiarenie vysokofrekvenčného výkonu vysielača pri vysielaní a na zachytenie signálu protistanice pri príjme. Antény môžu byť jednoduché, ale aj výkonné smerové, spravidla otočné. Rádioamatér je povinný pri svojej činnosti dodržiavať podmienky slušného správania, takzvaný hamspirit. Príbuznými rádioamatérov sú takzvaní CB-čkári, pracujúci v pásme 27MHz, prevažne FM moduláciou, majú obmedzený výkon vysielača, k svojej činnosti nemusia ísť ku skúškam. Toľko veľmi stručne o rádioamatéroch.
V našej obci sa rádioamatérskej činnosti venovali traja nadšenci: Karol Psota, Dušan Rajnoha a Michal Lipták. Posledne menovaný nás bohužiaľ pred pár rokmi opustil. Karol a Dušan sa koníčku venujú naďalej.
 
karol Jedľové Kostoľany v éteri
Karol Psota, OM5KP
 
Karol Psota potrebné znalosti okolo rádiostaníc a prevádzky na nich mal možnosť získať na základnej vojenskej službe v Tábore, kde slúžil u spojovacieho pluku a tu získal najvyššiu možnú operátorskú triedu. Po príchode do civilu to skúsil na Slovenskej Dunajplavbe v Bratislave, v snahe dostať sa na námornú loď ako spojovací dôstojník. Bolo to možné, ale až po absolvovaní praxe na lodiach plávajúcich po Dunaji, čo mohlo trvať aj 2-3 roky. Tak od svojich plánov upustil a našiel si prácu v svojom bydlisku.
 
Karol sa po príchode do civilu zapojil do činnosti rádioklubu OK3KEF v Zlatých Moravciach ako rádiový operátor a urobil tu množstvo spojení pod touto klubovou značkou. V roku 1972 si urobil skúšky prevádzkového operátora, ktoré mu umožnili požiadať povoľovací orgán o vlastné povolenie a o pridelenie rádioamatérskej značky. Pod vlastnou značkou začal robiť spojenia na krátkych i veľmi krátkych vlnách, v čom sa mu aj darilo. Na krátkych vlnách dosiahol slušný počet popredných umiestnení v pretekoch i v súťažiach, na veľmi krátkych vlnách hlavne zo súťažnej kóty Veľký Inovec dosahoval taktiež popredné umiestnenia a získal mnoho víťazstiev, čo mu prinieslo za túto činnosť tituly Majstra Slovenska, pričom splnil aj podmienky na udelenie titulu Majster športu.
 
vybavenie Jedľové Kostoľany v éteri
Vybavenie stanice

Po presťahovaní sa zo Zlatých Moraviec do Jedľových Kostolian Karol vo svojej rádioamatérskej činnosti naďalej pokračoval, vybudoval si tu slušný anténny systém, ktorý mu umožňoval robiť ďalšie množstvá spojení. Ako bolo už spomínané, pri spojení sa zvykne udávať miesto odkiaľ vysielame, takže Jedľové Kostoľany boli a aj sú denne v éteri, množstvo rádioamatérov o našej dedinke vie, sú informovaní o dianí v obci, o všetkých zvyklostiach, ba dokonca aj o tom či rastú hríby. Pri pretekoch na takéto detaily nie je čas, ale napr. pri ranných krúžkoch v pásme 80m je tu veľká možnosť a priestor.

antena Jedľové Kostoľany v éteri
Anténny systém
 
Bude tomu už pomaly päť rokov, čo sa Karol nasťahoval do novej bytovky pri potoku Želena, tu si v prenajatej záhrade s dovolením majiteľa zriadil nový anténny systém a pokračuje v svojej činnosti rádioamatéra. Úroveň rádiového smogu, typického pre priemyselné mestá, je u nás v Kostoľanoch nízka, preto je tu radosť pôsobiť ako rádioamatér. Karol za 48 rokov svojej rádioamatérskej činnosti urobil do 200 tisíc spojení, za svoje výsledky má desiatky diplomov, plakiet a pohárov. Za spojenia so stanicami z celého sveta sa posielajú takzvané QSL lístky. ktorých má tisíce.
 
qsl Jedľové Kostoľany v éteri
QSL lístky

Svoju pretekársku činnosť už obmedzil, ale na rádioamatérskych pásmach sa objavuje denne. Roky organizoval v penzióne Drozdovo stretnutia rádioamatérov, bolo ich doteraz 20, pričom tam chodievalo na jedno stretnutie 150-300 účastníkov, nielen domácich ale aj zahraničných.

stretnutie1 Jedľové Kostoľany v éteri

stretnutie2 Jedľové Kostoľany v éteri

Ako Karol hovorí: „nenudím sa“. Stará sa o svoju záhradku, o posed, ktorý vybudoval pred tromi rokmi pri potoku Želena, udržiava poriadok a vzhľad okolo bytovky kde býva, stará sa o činnosť čističky odpadových vôd pri dvoch nových bytovkách a čo je pre nás veľmi potešiteľné – robí už takmer desať rokov fotografa pre náš portál. Má na svedomí fotodokumentáciu takmer zo všetkých akcií a podujatí v obci, pričom máme reálne zverejnených okolo 11 tísíc jeho fotografií, za čo mu aj týmto – ako administrátor tohto portálu – vyjadrujem jedno obrovské poďakovanie.
 
posed Jedľové Kostoľany v éteri
Posed pri Želeni
 
Karolovi prajeme pevné zdravie a výdrž v jeho činnosti, aby sa mu naďalej darilo vo všetkom, čo ho baví. 
 
1423-krát videné