Ďalšie informácie

Víkend iný ako ostatné


Sobota, posledný októbrový deň roku Pána 2020. Zajtra máme v kalendári sviatok Všetkých svätých, ktorým je zasvätený náš kostol a zároveň je to prvá nedeľa v novembri, kedy v našej obci slávime hody. Hody sú náboženský sviatok, kde sa má sýtiť duša, ale i telo, keďže k sviatkom samozrejme patrí aj prestretý stôl. Kedysi sa v tento sviatok poschádzali rodiny zo všetkých kútov Slovenska. K hodom bývali už vykŕmené husi, ale aj vypálená nová pálenka, aby sa sud, v ktorom bol kvas, mohol použiť pre naloženie kapusty. 

Tento hodový víkend je iný. Vzhľadom k nepriaznivej celosvetovej pandemickej situácií sa veľa vecí zmenilo a my sa namiesto hodovania, alebo okrem hodovania musíme venovať aj iným záležitostiam.  Na základe prijatého uznesenia Vlády SR sa v tento víkend koná tzv. celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19. Toto testovanie nám niekoľkými zábermi z dnešného dňa zdokumentoval pán Karol Psota.

Vzniknutá situácia nám neovplyvnila iba naše hody, ale aj sviatok Pamiatky zosnulých, ktorý si pripomíname v pondelok, 2. novembra. V tento deň sa každoročne stretávame so svojimi blízkymi a ideme na cintoríny, aby sme si pripomenuli tých, ktorí už nie sú medzi nami. Tentokrát sme však nútení vzhľadom k prijatým opatreniam upustiť aj od tejto zvyklosti. 

Náš obecný cintorín sa nachádza aj vo virtuálnom svete internetu a viete si ho zobraziť kliknutím na tento odkaz.

Ak by mal niekto záujem, po zobrazení cintorína je možné podľa mena vyhľadať zosnulú osobu, zobraziť si miesto jej posledného odpočinku a zapáliť virtuálnu sviečku, či položiť kyticu na jej hrob a aspoň takto si ju pripomenúť. 

1299-krát videné