nedeľa, 1 augusta
Shadow

Janka Dea Porubanová

Láska k radosti, zdraviu a dobrote mení náš svet na rajskú záhradu.

Ponúkame vám zaujímavý článok o našej rodáčke, ktorý bol zverejnený v marcovom čísle časopisu Vitalita.

Ahoj Janka, už dlhé roky spolupracuješ v tíme Vitality ako autorka článkov o Kameňoch. Naschvál som použila veľké písmeno, pretože viem, že ich vnímaš ako živé bytosti.Výklad jednotlivých významov a aspektov kameňov je v tvojom podaní výnimočný, nikde som nič podobné nečítala. Ako si sa dostala ku kameňom a ich pochopeniu?

Moja láska ku kameňom sa začala veľmi dávno. Vyrástla som na dedinke pod horou a moje kroky často viedli do lesa. Presťahovala som sa kvôli škole a práci do mesta, no moje spojenie s prírodou si nosím prirodzene so sebou. Keď bol môj syn Jakub malý, chodievali sme spolu na prechádzky a často sme domov priniesli so sebou malý kamienok. Hľadali sme srdiečka, on to volal „čediečo“. Keď ho našiel, tak od radosti vykríkol a podal mi ho a ja som ho s láskou schovala do vrecka. Doma sa nám hromadilo veľa tých srdiečok. Vnímala som ich a cítila, že v každom z nich je príbeh, jedinečný, vždy iný. A keď sme sa s nimi hrali, tieto príbehy sme spolu aj kreslili a niekedy som z nich rozprávala príbeh. Byť matkou je dar a syn mi na spoločných prechádzkach daroval lásku ku kamienkom. Keď syn trochu vyrástol mala som sen otvoriť predajňu, ale nevedela som presne s čím, tak som si povedala, že tam dám všetko čo milujem a uvidím, kam ma to povedie. Samozrejme kamene, bylinky a vône tam mali hneď od začiatku (čo je dnes už 15 rokov) svoje nenahraditeľné miesto, pretože ma k nim doviedla láska. A to je esencia, ktorej tu na Zemi veľmi dôverujem a ktorá ma vedie. Vnímam jedinečnosť kameňov na svojej ceste už dlhé roky. Sú súčasťou našej DNA, našej genetickej výbavy. Kamene sú nádherné živé bytosti. Nadychujú sa raz za niekoľko rokov, teda dýchajú oveľa pomalšie ako my a sú mojimi večnými učiteľmi jemnej substancie zeme. Sú v nich genetické informácie našich predkov, počúvať ich reč je veľmi upokojujúce a spája ma s prvopočiatkom bytia tu na Zemi. Cez kamene vnímam svoj pôvod a cítim uzemnenie. Hĺbka ich múdrosti ma fascinuje a neprestáva ma inšpirovať.

Okrem kameňov sa zaujímaš i o mnohé ďalšie veci, jednou z nich je astrológia, feng suej a systemické konštelácie, procesorientovaná psychológia – a je toho omnoho viac. Vzdelávanie je súčasťou tvojej cesty, čo ťa na nej najviac ovplyvnilo?

Študovala som množstvo alternatívnych škôl a seminárov ako je regresná terapia, hypnoterapia, systemické konštelácie, procesorientovaná psychológia, feng šuej, numerológia, astrológia, Bachove esencie, aura soma, aromaterapia, šamanské techniky, hormonálna jóga, práca s panvovým dnom…  Prešla som naozaj dlhým obdobím sebapoznávania, kedy som si potrebovala v sebe dosýtiť rodičovskú esenciu a preto som vyhľadávala autority vonku, aby som sama mohla dospieť. Som vďačná, že som si tento čas dopriala a že som si ho dovolila pre seba dopriať. Toto obdobie ma doviedlo k samej sebe, k uvedomeniu si svojej vlastnej vnútornej autority a postupne i k vďačnosti a pokore. Pokora a akceptácia toho čo práve je nás dokáže doviesť k zrelosti, múdrosti a skutočnému poznaniu.

Vyštudovala som popri práci aj klasické štúdium na vysokej škole. Mám dokončené bakalárske vzdelanie v Psychológii v manažmente, bakalárske štúdium v Psychoterapii a resocializácii a magisterské štúdium som dokončila na Sociálnej práci.

Ktorú metódu si reálne zaradila do svojho života?

Z každej metódy som si vybrala niečo. Moje posledné roky sa joga a jemná každodenná harmonizácia tela stala mojou prirodzenou súčasťou. Bez rodinných konštelácií si svoj život asi ani nedokážem predstaviť. Mali by sa vyučovať na základnej škole ako povinný predmet miesto napríklad matematiky. Astrológia sa stala prirodzenou súčasťou môjho každodenného života, je to metóda, ktorá paradoxne dokáže krásne uzemniť. Rovnako si ju viem predstaviť ako predmet v škole. Zároveň som si zamilovala aj procesorientovanú psychológiu, ktorá mi ponúka na každodennej báze väčšiu sebareflexiu a dodáva mi keď potrebujem jemnú substanciu na hlbšie spojenie sa so svojimi snami. Feng šuej mám zariadený každý priestor, v ktorom sa pohybujem, táto metóda zrástla so mnou ako moja druhá koža. Numerológia je tiež neoddeliteľnou časťou mňa, v podstate je úplne samozrejmé, že sa pozerám na vibráciu mena, dňa, roka… zároveň často používam tarot, ktorý ma sprevádza asi 30 rokov. V súčasnosti sa tiež zúčastňujem on-line vzdelávania aromaterapie i fytoterapie. Dozvedať sa stále niečo nové a potom z toho ďalej niečo tvoriť milujem a robí mi to radosť.

V čom vnímaš svoju jedinečnosť?

V schopnosti prepájať mnohé veci i vytrvať v budovaní svojich snov. A mám stále v sebe zakódované, že všetko je možné. Verím svojim snom, lebo verím, že v nich sa skrýva hlboká radosť nášho života a zo snov je utkaná jemná substancia, ktorá sa volá život. A ja som veľká milovníčka tvorenia života a veľká „snívačka“.

Možno by som tu mohla aj spomenúť, že vďaka podnikaniu som pochopila a prijala, že všetko tu má svoje vlastné pravidlá, ktoré potrebujeme najskôr prijať a pochopiť, aby sme sa neskôr mohli od nich viac vnútorne oslobodiť a tvoriť. Reálne som teda potrebovala zladiť slobodu svojho ducha s obmedzeniami, ktoré systém prináša. Mnohoročné ladenie a nachádzanie rovnováhy v týchto zdanlivo protichodných veciach ma naučilo akejsi prirodzenej pokore a vďačnosti ku všetkému čo je. Teda nachádzať v tradičnom systéme slobodu.

Moja spoločnosť v dnešnej dobe aktívne  podporuje i tradičné remeslá na Slovensku. Máme svoju facebookovú stránku i skupinu Podporme remeslá na Slovensku, kde je v súčasnosti už viac než 40-tisíc členov a v dnešnej dobe aj web stránku www.remeselno.sk, kde sa môžu slovenskí remeselníci prezentovať a inzerovať svoje produkty. Stále sa naša komunita rozrastá, z čoho mám veľkú radosť. Verím, že toto má pre našu budúcnosť veľký význam a tak aktívne podporujem slovenských kreatívnych ľudí, ktorí sa chcú prezentovať a tvoria svoje menšie či väčšie diela.

Čo je tvoja vášeň?

Moja vášeň spočíva v zhmotňovaní svojich snov. Baví ma cesta za nimi, je to veľmi dobrodružné. A zároveň si uvedomujem, že nevyhnutná k tomu je veľká dávka naivity, teda esencia tarotového blázna. Pre niečo sa nadchnem a potom hľadám cestičky ako to nadšenie podporiť a vydržať v ňom, aby ma to stále bavilo. No najmä za tým bez predsudkov vykročím. Jednou z mojich vášní je podnikanie, veľmi ma posilnila cesta budovania svojho obchodu, hoci nebola vôbec  jednoduchá, no napriek tomu neuveriteľne kreatívna. V obchodíku som predávala takmer 14 rokov, teraz sa venujem mojej kreatívnej činnosti, písaniu, publikačnej činnosti. V roku 2018 som vydala svoju prvú knižnú publikáciu, zbierku básní Nahá na dne duše. Bola to moja spisovateľská prvotina, no viacero posledných rokov tvorím aj iné veci, ktoré postupne dozrievajú.

Čo najcennejšie si na tejto ceste objavila?

Dotkla som sa v hĺbke svojho vnútorného svetla, dotkla som sa skutočnej seba. Objavila som v sebe dovtedy nepoznanú veľkú vnútornú silu, odvahu a vieru, ktoré pramenia z lásky. Jedine láska nám dokáže dodať skutočnú silu a odvahu veriť svojim snom. A zároveň je to jedine láska, ktorá nás dokáže udržať v pokračovaní ďalej, hoci zapochybujeme. To „niečo“ čo v hĺbke našej duši a srdci žiari nás dokáže naštartovať znovu a znovu na našej ceste, aj keď čelíme nejakým výzvam. Cez tú lásku som sa spojila so svojou silou. Len sila, ktorá vyviera z lásky je skutočná. Keď v sebe objavíme zdroj našej skutočnej sily, tak sme prirodzene pravdivý a plní dôvery v našu cestu. Umenie a krása nášho života spočíva v schopnosti akceptácie toho čo je, v schopnosti vidieť vnútorným zrakom a myslieť našim srdcom.

Objavila som zároveň v sebe spisovateľku, hoci ľudia v mojom okolí mi o tej mojej vnútornej spisovateľke hovorili už možno 20 rokov, potrebovala som tomu sama uveriť. V roku 2018 som vydala svoju prvú knihu – zbierku básní. Chystala som najskôr úplne iný projekt, ale láska ho predbehla, tak som odložila prácu a vydala som zbierku básní o láske.

Zároveň som sa stala v roku 2018 lektorkou na Akadémii 3. veku vrámci MsÚ Pezinok. Okrem toho som v roku 2020 uskutočnila moje prvé on-line vzdelávanie.

Používaš názov spoločnosti JASPIRE, čo toto slovo znamená, nie len všeobecne významovo, ale i pre teba?

JASPIRE znamená slobodné bytie a dýchanie a inšpirácia, ašpirácia, smerovanie niekam. Pre mňa je ten názov ako každodenné dýchanie. Skladala som ho niekoľko mesiacov.

Aké máš nové plány a ciele?

Ako som už spomínala je to publikačná činnosť, v ktorej som sa našla, rada tvorím texty, články a v priebehu minulého roka som zostavila sadu sviečok, ktoré sú na energetickú harmonizáciu. Sú čakrové, kameňové i čistiace. Sú už v predaji a vzniká vrámci mojej firmy aj viacero ďalších vecí, ktoré budem zverejňovať neskôr. Budú na mojom facebokovom profile Rajská záhrada a tiež na stránke www.jaspire.sk

Kto je alebo bol pre teba inšpiráciou?

Nech to znie akokoľvek, je to tak. Mojou inšpiráciou v živote bola jedna žena, v ktorej som uvidela svetlo. Keď som bola malá, tak som tomu vtedy nerozumela, ale ten obraz v sebe nosím celý život, stal sa mojou súčasťou. Zaujímalo ma čo som to uvidela a nechala som sa tým viesť, lebo ma to fascinovalo a v tomto mojom vnútornom obraze je obrovská sila a vedie ma dodnes. Ďakujem za túto prítomnosť svetla v mojom živote. Veľmi.

Ďalšou mojou obrovskou inšpiráciou v živote je môj syn ako som už spomínala hneď v úvode.

Mojou inšpiráciou je dlhé roky i samotná societa okolo Vitality. Ďakujem veľmi za možnosť jej spolutvorenia.

Veľkou inšpiráciou sa stala jedna udalosť, kedy som bola zahĺbená do štúdia numerológie a zrazu som dostala odpoveď na moju otázku nečakaným spôsobom. Dostala som odpoveď. Bolo to krátko pred začatím môjho podnikania. Vtedy som pochopila, že mám pozerať „za“ všetko čo vidím, že náš svet je mnohorozmerný a sú i paralelné svety, ktoré nemusíme vidieť, ale môžeme s nimi komunikovať trebárs formou takéhoto „náhodného“ channelingu. Najsilnejší náš komunikačný kanál je naše vnútorné svetlo a dôvera, viera v Univerzum, božskú podstatu, či Boha, teda lásku. Ďakujem za tento odkaz. Vďaka nemu som sa odvážila veriť vo svoju Cestu a v Pravdu.

Pri zakladaní mojej prvej živnosti ma inšpiroval Dalajláma. Názov prvej živnosti som našla v jednej z jeho kníh pár rokov pred jej založením. Keď som robila svoju prvú diplomovú prácu, tak so mnou veľmi zarezonovalo jedno slovo, ktoré predstavovalo potešenie z novej výzvy a patrí do emócií z rodiny radosti a šťastia. Tak bolo rozhodnuté. Po 7 rokoch som cítila, že potrebujem novú vibráciu, nové slovo a tak som to slovo v sebe nechala sa narodiť. Trvalo to skoro rok a vznikol názov JASPIRE. Vystihuje viac moju terajšiu cestu a moju tvorivú esenciu. Názov prišiel ku mne pred 8 rokmi ako inšpirácia. A tak sa mi to páči. Kreativita je vo svojej podstate veľmi intímna a hlboká vec. Je to ponorenie sa do seba, nechať v sebe narodiť sa novej inšpirácii, nápadu, myšlienke, slovu. Otvoriť sa tvoreniu je pre mňa to isté ako otvoriť sa svetu. Dovoliť si byť videná, počutá je odvážne a vo svojej odvahe nahé, veľmi zraniteľné, pokiaľ ideme naozaj s kožou na trh a dovolíme si odhaliť svoju inakosť. Schopnosť tvoriť v každej dobe vnímam ako dar, ktorý je dostupný úplne každému. Stačí mať odvahu sa tej kreativite otvoriť. O tomto sa dá zrejme rozprávať dlho, je to vznešená téma a zároveň krásna skutočnosť, ktoré mám na tomto svete tak rada.

Ako vnímaš celosvetové dianie okolo nás?

V momentálnej situácii, ktorá tu teraz panuje je to veľmi náročná otázka. Celosvetové dianie napriek tejto komplikovanosti vnímam ako cestu k nájdeniu skutočných hodnôt, k zvnútorneniu sa, k väčšej vďačnosti za všetko čo máme a vnímaniu slobody ako veľkého daru. Zároveň je o návrate lásky,  o láske a svetle.  Momentálne dianie poukazuje na potrebu odvážne nachádzať svoju vlastnú silu  a zároveň rešpektovať hranice toho druhého. Úcta a rešpekt sú základné hodnoty lásky a zároveň ľudskej zrelosti. Obrovská téma v dobe, v ktorej žijeme je prijatie zodpovednosti. Zodpovednosť pokladám za najvyššiu podobu lásky. Hlboké prijatie zodpovednosti znamená skutočné autentické, vedomé, kreatívne i zrelé bytie „Tu a teraz“. Veľmi si prajem, aby transformácia, ktorá sa teraz celosvetovo deje nás priviedla k väčšej slobode bytia, väčšej schopnosti sa prepájať a spolupracovať a nie naopak. Sloboda je o tvorení, láske, láskavosti, prirodzenom rešpekte toho druhého, zdravých hraniciach a radosti z našej individuálnosti. Ja tvorím, mám radosť zo svojej práce a teší ma, že tvoríš aj Ty. Doprajem Ti rovnakú radosť. Keď sa toto stane skutočnosťou poviem si, že žijeme v zdravej spoločnosti.

Čo pre teba znamená šťastie?

Šťastie je vedieť kam patríme. Šťastie je stretnúť dobrého človeka. Dobrý človek sa vedome nestáva súčasťou ublíženia druhému človeku, ale najmä prostriedkom na vrátenie dobrého. Radosť a svetlo je pre mňa podstatnou esenciou života. A keď dokážeme mať odvahu zvoliť vo svojom živote svetlo, máme odvahu byť šťastní.  Šťastie je žiť svoje sny a cítiť radosť zo snového radostného tvorenia tých ostatných. Zároveň je šťastím dať miesto vo svojom živote aj celej ďalšej škále emócií, ktoré ku nám v živote prirodzene patria ako je smútok, strach či bolesť. Šťastie v živote je i vysporiadať sa so strachom zo smrti. Šťastie je uvedomiť si, že naša duša presahuje hranice nášho tela. Šťastie je pre mňa v živote esencia, ktorá nie je „náhoda“. Hlbokou radosťou v živote je jej vedomé živé tvorenie.

Ako by vyzeral raj „podľa teba“?

V podstate som odpovedala v tej predchádzajúcej otázke. Raj je žiť svoje sny a našu silu používať na splnenie svojich najkrajších snov. Raj je byť láskavý, autentický a pravdivý najmä sám k sebe.

538-krát videné

Všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov (General Data Protection Regulation čiže GDPR), účinné od 25. 5. 2018 má za cieľ chrániť práva (predovšetkým) občanov Európskej únie proti neoprávnenému nakladaniu s ich osobnými údajmi.

Nasledujúcou informáciou o ochrane vašich osobných údajov chceme prezentovať náš záväzok k zachovaniu vášho súkromia. Vyjasňujeme povahu, rozsah a účel zberu a používania vašich osobných údajov na webovej stránke www.jedlovekostolany.sk.

1. Anonymné použitie

Naše webstránky môžete navštevovať a používať bez toho, aby ste nám dávali akékoľvek osobné údaje. Pri príchode na naše webové stránky nezhromažďujeme a nepožadujeme žiadne osobné informácie. Môžete ju preto používať úplne anonymne. Osobné údaje zhromažďujeme len v prípade, že nám ich sami dobrovoľne poskytnete formou zaslania na naše mailové adresy. Údaje, ktoré spracúvame, sa použijú výhradne na účel, na ktorý ste dali súhlas, ak platná legislatíva neumožňuje inak. Budeme uchovávať vaše osobné údaje len po nevyhnutnú dobu na to, aby sa dosiahol účel služby, ktorú ste si vyžiadali, alebo účel, na ktorý ste dali svoj súhlas, ak platná legislatíva neumožňuje inak. 

2. Logfiles

Niektoré údaje sa zaznamenávajú počas používania (tzv. používané údaje). Tieto súbory denníka neposkytujú osobné údaje našich používateľov, ale iba štatistické údaje o použití stránky . Súbory denníkov sa používajú na analýzu a zlepšenie bezpečnosti  a na identifikáciu, analýzu a elimináciu útokov.

3. Cookies

Stránka www.jedlovekostolany.sk používa súbory cookies. Pri prvej návšteve našej webovej stránky vás žiadame o súhlas s používaním súborov cookies. Môžete prijať, alebo odmietnuť súbory cookies. Sú to malé textové súbory, ktoré sú ukladané do vášho počítača pri práci s prehliadačom, ktorý používate. Súbory cookies nemôžu spustiť programy ani poskytovať vírusy do počítača. Slúžia na to, aby bol pre vás internet užívateľsky prívetivý a efektívnejší. Ak chcete zakázať používanie súborov cookies, vo vašom prehliadači je možnosť zabrániť prijatiu a ukladaniu nových súborov cookies.  Väčšina webových prehliadačov automaticky prijíma cookies. Môžete zmeniť nastavenie vášho prehliadača, aby ste odmietli súbory cookies. Pokyny, ako zmeniť nastavenia prehliadača, nájdete v Pomocníkovi vášho prehliadača.  

4. Analýza webových stránok službou Google Analytics

Na našich webových stránkach používame službu Google Analytics – službu analýzy webu poskytovanú spoločnosťou Google Inc., 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, USA (ďalej len „Google“). Spoločnosť Google analyzuje spôsob, akým používate naše webové stránky. Informácie zhromažďované spoločnosťou Google v spojitosti s vaším používaním našich webových stránok (napr. odkazujúca adresa URL, naše webové stránky, ktoré ste navštívili, váš operačný systém, vaše rozlíšenie obrazovky) budú odoslané na server spoločnosti Google v USA, kde budú uložené a analyzované. Príslušné výsledky nám spoločnosť Google následne sprístupňuje v anonymizovanej podobe. Údaje o používaní našich stránok nebudú v rámci tohto procesu nikdy spojené s vašou celou IP adresou. Spoločnosť Google je certifikovaná v rámci programu EU-US Privacy Shield, čo zabezpečuje zachovanie primeranej úrovne ochrany údajov pri ich spracovaní spoločnosťou Google v USA.
Váš súhlas s použitím služieb webovej analýzy môžete kedykoľvek odvolať, a to buď prevzatím a inštaláciou doplnku prehliadača Google, alebo úpravou nastavenia prehliadača.
Ďalšie informácie o službe Google Analytics sú k dispozícii v týchto dokumentoch: Zmluvné podmienky programu Google AnalyticsZabezpečenie a ochrana osobných údajov v službe Google Analytics a Pravidlá ochrany osobných údajov spoločnosti Google.

5. Odkazy na iné webové stránky

Voliteľne odkazujeme na iné stránky, ktoré nie sú pridružené k nám (tretia strana). Ak kliknete na tieto odkazy, nemáme žiadny vplyv na to, aké údaje zhromažďujú a používajú poskytovatelia týchto stránok. Podrobnosti o zhromažďovaní a používaní údajov nájdete v prehláseniach o ochrane osobných údajov týchto stránok. Keďže zhromažďovanie a spracúvanie údajov tretími stranami, samozrejme, nie je pod našou kontrolou, nie sme za to zodpovední.

6. Zverejňovanie obrazových materiálov

Obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo, pričom takéto použitie nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby (Občiansky zákonník, § 12, ods. 3). Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy, zverejnené na tejto stránke, vyhotovujeme na základe konkludentného, teda nevýslovného súhlasu, tým, že osoba/osoby strpia realizáciu tohto záznamu. V prípade požiadavky (ústnej, písomnej, elektronickej) oprávnenej osoby na odstránenie takéhoto záznamu bude takýto záznam z webovej stránky a úložného priestoru správcu stránky bezodkladne a natrvalo odstránený.

7. Podpora používateľov

Ak nás kontaktujete e-mailom, uložíme vašu e-mailovú adresu pre potrebu odpovede a na odpoveď použijeme našu e-mailovú adresu, aby sme vám pomohli poskytnúť požadované služby podpory.

8. Prevod údajov na iné tretie strany

Neposkytujeme žiadne údaje tretím stranám.

9. Zmena politiky ochrany osobných údajov

Vyhradzujeme si právo aktualizovať toto vyhlásenie o ochrane osobných údajov. Podmienky ochrany osobných údajov sa môžu priebežne meniť. Všetky aktualizácie týchto podmienok budú zverejňované na našich webových stránkach. Každá aktualizácia nadobúda účinnosť jej zverejnením na našom webovom sídle. Odporúčame, aby ste sa na našich webových stránkach pravidelne informovali o možných zmenách týchto podmienok.

Obecný úrad Jedľové Kostoľany
kontakt: uradjk@tekov.sk
Posledná aktualizácia: 18.2.2020

Súbory cookies
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookies. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít.

Čo sú súbory cookies?
Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Ako používame súbory cookies?
Tieto webstránky používajú súbory cookies na zapamätanie si použivateľských nastavení, pre lepšie prispôsobenie reklám záujmom návštevníkov a pre nevyhnutnú funkcionalitu webstránok.

Ako kontrolovať súbory cookies
Súbory cookies môžete kontrolovať alebo zmazať podľa uváženia – podrobnosti si pozrite na stránke aboutcookies.org.  Môžete vymazať všetky súbory cookies uložené vo svojom počítači a väčšinu prehliadačov môžete nastaviť tak, aby ste im znemožnili ich ukladanie. V takomto prípade však pravdepodobne budete musieť pri každej návšteve webovej lokality manuálne upravovať niektoré nastavenia a niektoré služby a funkcie nebudú fungovať.

Ako odmietnuť používanie súborov cookies
Používanie súborov cookies je možné nastaviť pomocou Vášho internetového prehliadača. Väčšina prehliadačov súbory cookies automaticky prijíma už vo úvodnom nastavení.

Vlastník informačného portálu: Obec Jedľové Kostoľany

Administrácia formy a obsahu informačného portálu: Fero Hujavý

Technický prevádzkovateľ webového sídla: WebHouse s.r.o. Trnava

CMS WordPress,  téma Viral

Preberanie a ďalšie rozširovanie textových a obrazových materiálov z tohto portálu je bez uvedenia pôvodného zdroja a pri obrazových materiáloch aj autora týchto materiálov zakázané.

Tento portál spĺňa štandardy World Wide Web konzorcia týkajúce sa prístupnosti webu aj pre znevýhodnených občanov (podľa zákona č. 275/2006 Z. z. o informačných systémoch verejnej správy) okrem nižšie uvedenej výnimky. Portál je prístupný aj po vypnutí zobrazovania obrázkov, kaskádných štýlov (CSS), Java a JavaScript sekvencií. Je definovaný v relatívnych jednotkách a jeho obsah je možné jednoducho zväčšovať a zmenšovať pomocou štandardných nástrojov webových prehliadačov.

Pri vytváraní stránok bol dodržaný zákon č. 55/2014 Výnos Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 4. marca 2014, o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy. Výnimku zo štandardov tvoria podstránky o zverejňovaní zmlúv a faktúr, resp. iné zverejňované dokumenty, ktoré obec netvorí ani nepripomienkuje a nemá k dispozícii zdroj príslušných textov v elektronickej forme, preto zverejňuje informáciu v jedinej dostupnej forme ako naskenované texty.

V súlade so Zák. č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov upozorňujeme občanov a návštevníkov, že obec Jedľové Kostoľany je monitorovaná kamerovým systémom.