Príroda a turistika

Keď prichádza jar… (alebo výzva k opatrnosti)

Po chladnej zime znovu prichádza jar so svojimi zázrakmi – hnedasté stráne a lesy začínajú naberať svieže farby, na lúkach sa objavujú prvé snežienky, fialky či sedmokrásky. Smutné hvízdanie vetra strieda radostný spev drozdov, včielky vyletujú z úľov a zvieratá sa prebúdzajú zo zimného spánku.

Prvé slnečné lúče a vyššie teploty nás prirodzene lákajú, aby sme viac času trávili vonku a samotná príroda akoby chcela naznačiť, aby sme na chvíľku zastali a nasávali pokoj a harmóniu, porozhliadli sa okolo seba a objavili čosi, čo nám môže vrátiť stratený úsmev, radosť či pohodu.

Jar vždy prináša nával novej energie – slnko, modrú oblohu, teplejšie rána. S pribúdajúcim teplom sa  všetko prebúdza a všetci určite viete, že prichádzajú na svet aj mláďatá. Ako prvé v roku sa rodia malé pruhované diviačatá, s obľubou nazývané aj „pyžamkáče“. Diviačia mamina je ale veľmi starostlivá a pri ochrane mláďat aj nebezpečná, určite sa preto k jej mláďatkám nepribližujte. Doprajte jej pokoj, bezpečie, snažte sa pohybovať iba po chodníčkoch, alebo cestičkách a hlavne sa vyhýbajte hustým porastom, ktoré poskytujú ideálny úkryt pre ňu a jej potomstvo. Po hore vykračujte ticho a v prípade, že máte so sebou aj psíka držte ho na vôdzke a nedovoľte mu pohybovať sa voľne, aby sa vám nevymkol spod kontroly.

Ak sa vám napriek všetkej opatrnosti podarí dostať do blízkosti diviačej rodinky, čo najrýchlejšie sa v tichosti a pokoji vzdiaľte, nepokúšajte sa ju fotografovať, pretože keď diviača z akéhokoľvek dôvodu skvíkne, diviačica hľadá zdroj nebezpečenstva a ak natrafí na iné zviera, alebo človeka, môže brániť mláďatá útokom. Myslite na to v týchto dňoch pri potulkách prekrásnou prírodou v okolí našej obce hlavne v častiach Lom, Kemenec, Uherelé a Drienová, kde je najvyšší predpoklad výskytu diviačíc s mláďatami.

Príroda patrí všetkým – rešpektujme sa navzájom. S príchodom jari sa  nielen začínajú rodiť mláďatá, ale zvyšuje sa aj aktivita zveri, ktorá pravidelne migruje za pašou či vodou, častokrát cez cesty – najmä v ranných a večerných hodinách, prípadne uniká pred predátormi alebo návštevníkmi lesa, turistami, alebo psíčkarmi, ktorí venčia svojich miláčikov „na voľno“. Začína pribúdať kolízií na hlavnej ceste vedúcej k našej obci, čo môže mať fatálne následky hlavne pre posádku vozidla, ale aj pre zver. Je ťažké nájsť univerzálny návod, ako takýmto stretnutiam predchádzať. Presvetlenie tejto komunikácie určite malo veľký význam a zver môžeme zbadať skôr, ale jej migračné trasy sa nezmenili. Je potrebné jazdiť v týmto miestach opatrne, predvídať, ubrať plyn a znížiť rýchlosť, aby sa nám pri intenzívnom brzdení podarilo úplne zastaviť. A to sa dá iba pri nižšej rýchlosti . Prajeme vám veľa šťastných kilometrov.

Ďakujeme za pochopenie

Členovia PZ Čelár Hostie – Jedľové Kostoľany

614-krát videné