Zaujímavosti

Hasičská družba Hradisko – Jedľové Kostoľany

„Určite by som každému hasičovi doporučil zúčastniť sa družobnej návštevy v Hradisku. Je to krásna, typická moravská dedinka. Sú tam veľmi milí a pohostinní ľudia, ktorí si pre nás pripravili aj zaujímavý program. Bolo riadne veselo a ešte aj pivo tam majú dobré“ (Martin Šmondrk)

Tento september sa niektorí z našich hasičov zúčastnili osláv 70. výročia vzniku Dobrovoľného hasičského zboru v Hradisku, v našej družobnej obci. Viacerí naši občania, bývalí hasiči a hasičky, si isto s úsmevom na perách spomenú na časy, keď sa družba začínala. A o tom, že si aj terajšia „partia“ má s našimi priateľmi – Moravákmi čo povedať, svedčia aj fotografie a ich výpovede o tohtoročnej návšteve v Hradisku.

IMG_20190914_102206017_HDR_1600x1200

Ako sa v našej obecnej kronike uvádza, Nitriansky kraj mal v roku 1973 nadviazanú družbu s okresom Kroměříž, a preto aj obce uzatvárali družbu s obcami v tomto okrese. Ako prví nadviazali družbu naši požiarnici s obcou Hradisko, kde dňa 1. a 2. septembra 1973 odišlo autobusom 40 našich občanov na prvú družobnú návštevu. O niečo neskôr sme zase my v Kostoľanoch privítali družbu z Hradiska v našej obci. Pri tejto príležitosti bola uzatvorená a podpísaná družba aj na úrovni Miestnych národných výborov. Naši občania družobných priateľov prijali s radosťou, a po zoznámení sa vytvorili dlhoročné priateľstvá. To bolo vidieť hlavne pri lúčení, keď mnohým vypadli aj slzy.

V knihe Almanach Sborů dobrovolných hasičů okresu Kroměříž sa uvádza, že táto družba bola po roku 1989 z politických dôvodov prerušená. Obnovila sa v roku 2009 pod vedením Jozefa Ďuriača.

Prvej návštevy v Hradisku sa po mnohých rokoch vtedy zúčastnila skupina 10 našich hasičov. Sama som bola tejto návštevy účastná. Čakalo nás vrúcne privítanie. Obec Hradisko je malinká obec blízko Kroměříža. Žije tu len približne 200 obyvateľov a v ten rok boli na slávnosti snáď všetci Hradišťania. Všetci sa tešili na našu návštevu. Zastavovali nás, podávali si s nami ruky, vítali nás. Starší spomínali na staré časy, na starých priateľov, z ktorých už bohužiaľ aj mnohí nežijú. Podvečer začala slávnosť „Kácení máje“. Za sprievodu moravskej cimbálovky mali aj naši hasiči tú česť spolu s priateľmi z Hradiska tento máj spíliť.

Nasledovali súťaže, vystúpenia mažoretiek, tanečnej skupiny, ukážka vodného útoku v podaní mladých hasičov. Pohostenie bolo kráľovské. Náš kamarát Martin Polášek s priateľmi griloval makrely, klobásky a samozrejme skvelé české pivo tieklo potokom. Na druhý deň si priatelia pre nás pripravili prehliadku Kroměříža a obed v príjemnej reštaurácii. Spať sa išlo neskoro večer, respektíve skoro ráno. A veru v to ráno sa nikomu nechcelo ísť domov. Boli sme sa rozlúčiť s členmi zboru, ale lúčili sa s nami aj ostatní spoluobčania. Bol to veľmi pekný zážitok a doteraz ďakujem Hradišťanom za pohostenie.

Od tohto roku sa s priateľmi z Hradiska stretávame pravidelne. Vznikli medzi nami priateľstvá, ktoré trvajú doteraz. Nanešťastie, družba ako taká. opäť prestala fungovať. Ako sa v našej kronike píše, kedysi sa jej zúčastnilo 40 našich občanov. Dnes toto puto už ani nemožno nazvať družbou, ale skôr súkromnými návštevami u priateľov.

Svitla nám však nová nádej, nakoľko nás tento rok hasiči z Hradiska pozvali na 70.výročie vzniku ich zboru. Na týchto oslavách sa zúčastnili 4 naši hasiči – Jozef Ďuriač, Martin Šmondrk, Andrej Mašír a Martin Kellner. Martin Šmondrk si túto akciu veľmi pochvaľoval: „Určite by som každému hasičovi odporučil zúčastniť sa družby v Hradisku. Je to krásna, typická moravská dedinka. Sú tam veľmi milí a pohostinní ľudia, ktorí si pre nás pripravili aj zaujímavý program. Bolo riadne veselo a ešte aj pivo tam majú dobré“. Hasiči z Hradiska mali opäť pripravený bohatý program, vrámci neho vodný útok s historickou striekačkou, vodný útok mladých hasičov a prehliadku historických hasičských vozidiel. Naši chlapci samozrejme neodolali nádhernej ŠKODE 903 a previezli sa.

IMG_20190914_145328811_HDR_1600x902

Martin Kellner pre Vás stihol pripraviť pár rozhovorov s najstaršími členmi zboru v Hradisku, s manželmi Lagovými a zaznamenal ich spomienky na prvé družobné stretnutia s našimi hasičmi: 

„První družba byla hasičská, až pak myslivecká. První krát jsme to jeli osobním autem, jěšte před sametem. Uvítaní bylo vždycky famózní. Po druhé jsme byly autobusem a od hřišťa jsme šli průvodem se zástavou, spolu s Frantou Kupčíkovým a Tondou Večerků, a to jsme šli až do dediny, k hospodě. Pak bylo posezení a zábava, tančení před hospodou. Pak jsme tam byly na tom hřišťu, tam jsme postavili stany. Pak jsme šli do hospody a divili jsme se, že je plná hospoda chlapů. Tož, u nás se ráno maká a u vás se pije. Milan Kovářů byl s náma jako myslivec i hasič, Stáňa Vranů, rodina Kupčíková, no bylo nás tam hodně, už si to moc nepamatuju. V potoce jsme chladili pivo a každý večer byla basa piva k pití. Myslivci si taky brali pušky a mali povolení si střelit divočáka, my jsme ho pak vařili pár dní. Místní chodili za náma. Vlado nás vzal k němu a dělal nám večeřu. No a tak jsme chodili pospolu do hospody a vegetovalo se. Na výlety jsme chodili, děcka si chytali raky v potoce, malé rybičky. To si spomínam, že mladý Milan Kovářu si tehdy zapichl do obočí háček , pak jsme až do Nitry letěli to vytáhnout. To jsme tehdy mněli ja 30 let a můj muž 37. Pěkné spomínky na to jsou. Taky na souteže jsme jezdili. Jednou jsme tam tančili před školou a hrozně jsme se divili, že vy jste mněli pěkne vybavený domy, v každom pokoju televiza. To my jsme tehdy nemněli. Velice pěkný spomínky máme, akorát nám je líto, že už taky spousta tých přátel už nežije. Třeba Milan (Kapitančík), to byl kamarád! No a pak jste vy přišli v tom 2009, to si spomínáme na Janka Povodu, to je hodnej kluk. Tehdy jsme taky spomínali, jak to kdysi bylo.“

Všetci budeme pevne veriť, že naši mladí hasiči si aj v tejto uponáhľanej dobe vždy nájdu pár dní na to, aby sa spoznali a spriatelili s hasičmi z Hradiska. A že aj my budeme môcť privítať hasičov s Hradiska v našej obci v takom počte a tak, ako sa patrí.

„Bohu na slávu, nám na pomoc !“

Rozhovory: Martin Kellner
Foto: Martin Kellner, Jozef Ďuriač, Klára Polášková

780-krát videné