Spoločenské podujatia

Jánske ohne

Svätojánska noc sa slávi v predvečer sviatku kresťanského svätca Jána Krstiteľa, ktorý pripadá na 24. júna. Táto slávnosť nadväzuje na dávne predkresťanské a pohanské oslavy letného slnovratu, ktorý sa oslavuje na celom svete už od nepamäti. Slnovrat bol pre Slovanov jednou z najvýznamnejších častí roka. Je oslavou Slnka, ako zdroja života na Zemi. Slnka, ktoré vplýva na plodnosť, úrodu, a teda aj na dostatok obživy pre ľudí.

Typickým prvkom tejto noci sú svätojánske ohne, ktoré sa zakladali za dedinou na najviditeľnejšom mieste. Okolo nich sa hralo, tancovalo a spievalo a konali sa aj rôzne magické rituály, pri ktorých si dievčatá chceli zabezpečiť lásku mládencov. Vatry sa preskakovali a verilo sa, že ten, koho oheň nepopálil, je duchovne čistý. Šťastie mal mať človek, ktorý v tú noc chytil svätojánsku mušku. A bylinky, ktoré natrháte na Jána, majú mať najsilnejšie účinky a najväčšiu moc.

Včera, 24. júna, sme si niektoré z týchto zvykov pripomenuli. Nechýbal spev, hudba a dobrá nálada do hlbokej noci až do skorého rána. Dievčatá z folklórnej skupiny Briežok zaspievali, Danka Kellnerová zahrala na gajdách, s muzicírovaním sa pridali aj Miško Rajnoha, Vladimír Haspra a Ivan Hladký.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa tohto podujatia zúčastnili a veríme, že ste si odniesli tie najkrajšie zážitky. Obec by sa touto cestou rada poďakovala hasičom z DHZ Jedľové Kostoľany, ktorí vatru a celé okolie nielen pripravili, ale aj monitorovali počas celej akcie a dbali na našu bezpečnosť. Ďakujeme všetkým poslancom, dievčatám v bufete, “švagrovcom”, ktorí navarili skvelý guláš, nášmu fotografovi Karolovi Psotovi a všetkým ostatným dobrovoľníkom, ktorí sa akokoľvek pričinili o toto skvelé podujatie.
Tešíme sa na vás opäť o rok.

Foto Karol Psota:

1424-krát videné