Spoločenské podujatia

Jánske ohne

Svätojánska noc je ľudový sviatok oslavovaný predvečer sviatku kresťanského svätca Jána Krstiteľa, ktorý pripadá na 24. jún. Nadväzuje na dávne predkresťanské oslavy letného slnovratu, ako sú slovanské kupadeľné sviatky alebo anglosaské litovské slávnosti, a veľkú úlohu pri tomto sviatku mal predovšetkým oheň, voda, nahota a zeleň.

Typickým prvkom sú svätojánske ohne, ktoré sa zakladali za dedinou na najviditeľnejšom mieste. Okolo nich sa hralo, tancovalo a spievalo a konali sa aj rôzne rituály, pri ktorých si dievčatá chceli zabezpečiť lásku mládencov. Vatry sa preskakovali a verilo sa, že ten, koho oheň nepopálil, je duchovne čistý. Šťastie mal mať človek, ktorý v tú noc chytil svätojánsku mušku. A bylinky, ktoré natrháte na Jána, majú mať najsilnejšie účinky a najväčšiu moc.

Včera, 22. júna, sme si niektoré z týchto zvykov pripomenuli. Nechýbala obrovská vatra, spev, hudba a dobrá nálada a ani totka Helena, ktorá sa stala neoficiálnym maskotom tohto podujatia.

Dievčatá z folklórnej skupiny Briežok nám zaspievali a Danka Kellnerová zahrala na gajdách.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa tohto podujatia zúčastnili. Obec by sa touto cestou rada poďakovala hasičom z DHZ Jedľové Kostoľany, ktorí vatru a celé okolie pripravili a monitorovali počas celej akcie a dbali na našu bezpečnosť. Ďakujeme všetkým poslancom, dievčatám v bufete, “švagrovcom”, ktorí navarili skvelý guláš, nášmu fotografovi Karolovi Psotovi za fotky, Danke Kellnerovej za video a všetkým ostatným dobrovoľníkom, ktorí sa akokoľvek pričinili o toto skvelé podujatie.

Tak zas opäť o rok, dovidenia.

Foto Karol Psota:


Video: Danka Kellnerová

 

1454-krát videné