Spoločenské podujatia

Fašiangy 2024

Veselá nálada a výnimočné chvíle sprevádzali 37. ročník medzinárodného festivalu Gajdošské fašiangy v našej obci. Krásnu slnečnú sobotu sme ocenili nielen my, občania, ale aj naši fašangovníci, ktorí už od skorého rána putovali našou obcou a do takmer každého domu priniesli fašang – zábavu, hudbu, spev a tanec.

Popoludní sme sa všetci stretli na tradičnom jarmoku, kde ste mohli ochutnať zabíjačkové špeciality, ktoré pre Vás pripravili zamestnanci obce. Okrem nich rozvoniavali aj naše tradičné syrovníky, kapustníky a iné lokálne špeciality zo stánku našej Jednoty dôchodcov.

Počas jarmoku nám muzicírovali miestni muzikanti, ale čo to zo svojho umenia predviedli aj zahraniční účinkujúci na našom galaprograme.

Nielen ten kto prišiel v kroji, ale aj každá rodinka, jednotlivec, či skupina sa mohli v našej krásnej izbe ľudových tradícii nechať odfotiť profesionálnym fotografom z LKstudio.sk. Veríme, že aj tieto fotky budú skvelou kronikou tohtoročných fašiangov.

Večer o 18:00 hodine začal očakávaný galaprogram, na ktorom vystúpili viacerí účinkujúci nielen zo Slovenska, ale aj z celej Európy (Írsko, Poľsko, Česko, Macedónsko, Ukrajina). Nechýbali ani naše miestne skupiny – fašangovníci, folklórna skupina Briežok, či ľudová hudba Bystrina.

Po programe začala v kultúrnom dome zábava s ľudovou hudbou Slančíkovci, ktorá trvala až do ranných hodín. Taktiež sa ľudia zabávali aj miestnych pohostinstvách na gajdošskej či heligonkovej hudbe.

Krásny fašiangový víkend sme zakončili slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval náš pán dekan Mgr. Ignác Šurin a na organe ju sprevádzal organista Matúš Maraček. O hudobný doprovod a celkovú atmosféru omše sa postarali aj naši zahraniční muzikanti.

Vedenie obce by sa touto cestou rado poďakovalo všetkým zamestnancom obecného úradu, ktorí sa postarali o hladký priebeh celého podujatia. Vďaka patrí aj našim seniorom z Jednoty dôchodcov za prípravu tradičných jedál, ktoré sa u nás podávali prvýkrát. Ďakujeme tiež spriateleným obciam Malá Lehota a Veľká Lehota za spoluorganizáciu tohto festivalu. Cechu slovenských gajdošov za každoročnú podporu a skvelý výber účinkujúcich. V neposlednom rade všetkým muzikantom, gajdošom a všetkým účinkujúcim, nielen zo zahraničia, ale aj zo Slovenska, a taktiež našim domácim skupinám a deťom a pani učiteľkám z materskej a základnej školy.

Srdečne pozdravujeme všetkých hostí a divákov a už teraz sa tešíme na Fašiangy 2025.


Fotky aj tento rok, rovnako ako každý rok, pre nás zabezpečil pán Karol Psota, za čo mu patrí veľká vďaka 🙂

Viac ako 500 fotografií, nech sa páči:

2299-krát videné